Adna Romanza Chaffee
Lieutenant General, United States Army
Ohio State Flag
Born at Orwell, Ohio, April 14, 1842, he entered the Regular Army as a Private, 6th United States Cavalry, July 22, 1861. Soon afterward he was made First Sergeant of the Troop. He was promoted to Second Lieutenant, March 13, 1863 and to First Lieutenant on February 22, 1865 and to Captain, U. S. Army, October 12, 1867.

For several years, his regiment was employed in almost continuous action against Indians in the Southwest where he proven himself a brave and stubborn fighter. For gallantry in various actions, he was promoted to Major in March 1868 and on February 27, 1890 to Lieutenant Colonel.

Meanwhile, on July 7, 1888, he had been promoted to Major and assigned to the 9th U.S. Cavalry, one of two regiments in the Regular Army composed of black men. He was an instructor in Cavalry Tactics at the Fort Leavenworth School for Officers, 1894-96.

On June 1, 1897, he was promoted to Lieuteant Colonel of the 3rd U.S. Cavalry and made commandant of the Cavalry School of Instruction at Fort Riley, Kansas, a post he held at the outbreak of the Spanish-American War. 

He was appointed Brigadier General of U.S. Volunters onMay 4, 1898 and was promoted to Major General, U.S. Volunteers, in July. He was honorably discharged from the Volunteer Service and reappointed Brigadier General, U.S. Army, April 13, 1899.

From December 1898 he served as Chief of Staff to the Governor-General of Cuba. He commanded the troops which captured El Caney, and practically closed the Santiago Campaign. 

On May 8, 1899, he was promoted to Colonel of the 8th U.S. Cavalry and on July 19, 1900 was assigned to comand U.S. troops with the Allied armies in China, with the rank of Major General of Volunteers. He took an active part in the advance on Peking and in establishing order after the capture of that city. After looting of the ancient Imperial Observatory in Peking, he addressed a strong protest against this and similar depredations to Count von Waldersee, Commander in Chief of Allied Troops.

On the reorganization of the Regular Army in 1901, he was appointed Major General and commander of the Military District of the Philippines and on January 8, 1904 he was promoted to Lieutenant General and Army Chief of Staff. It had taken him 43 years to bridge the chasm between Private and Chief of Staff of the entire Army, the widest space and mot difficult task which an Army man can attempt and in two years he was ready to retire. He was 64 years olf and 45 of his years had been spent in the uniform of his country.

He died in Los Angeles, California, on November 1, 1914 and was buried in Section 3 of Arlington National Cemetery.



Adna Romanza Chaffee, Sr., Official Portrait
Portrait Courtesy of the U. S. Army
Center For Military History

AR Chaffee Gravesite PHOTO
Photo By Michael Robert Patterson, 1999

CHAFFEE, ADNA R
LT GEN US ARMY RTD
DATE OF DEATH: 11/01/1914
BURIED AT: SECTION S/D 3  SITE LOT 1945
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

CHAFFEE, ANNIE ROCKWELL WID/O ADNA R
DATE OF DEATH: 04/14/1921
BURIED AT: SECTION S/WSI  SITE LOT 1945
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson



File Updated: 16 October 1999 Updated: 10 November 2000 Updated: 26 December 2001 Updated: 15 February 2003  Updated: 10 September 2005 Updated: 14 August 2006