ANC Website Top BANNER 2
Arthur Schuyler Carpender
Admiral,  United States Navy
  New Jersey State Flag
Arthur Schuyler Carpender (October 24, 1884-1960) was an American Vice Admiral during World War II commanding U.S. naval forces in the Southwest Pacific.

A direct descendant of Wolphert Gerretse Van Kouwenhoven, was born to John Neilson Carpender and Anna Neilson Kemp on October 24, 1884.

Entering the United States Navy in the late 1890s, Carpender would eventually commanding the Destroyers Atlantic Fleet from December 1941 to June 1942, Carpender was assigned to General Douglas MacArthur's Southwest Pacific Force on September 11, 1942 succeeding former deputy Admiral Leary. Although disagreeing on the deployment of the small naval force, particularly on sending Allied destroyers and submarines to support Australian forces near Buna during the Lilliput Plan, Carpender worked with McArthur to combat the severe supply shortages hindering "MacArthur's Navy" (later reorganized as the U.S. 7th Fleet on February 19, 1943).

Observing the capabilities of PT boats during his evacuation from the Philippines, MacArthur encouraged their use as Carpender effectively made use of the torpedo boats during the Battle of the Bismarck Sea on March 25, 1943. Along with Rear Admiral Daniel E. Barbey, Carpender would oversee the fleet's operations during Operation Cartwheel.

Replaced by Admiral Thomas C. Kincaid on November 26, Carpender would later command the Ninth Naval District from January 3, 1944 until September 2, 1945, during which time the construction of the USS Macabi (SS-375) would be sponsored by Carpender's wife, before his retirement in 1946. Carpender would continue to live in retirement with his wife Helena until his death in the Georgetown area of Washington, DC on 10 Jan 1960.



AS Carpender Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs
CARPENDER, ARTHUR SCHUYLER
ADM USN
DATE OF BIRTH: 10/24/1884
DATE OF DEATH: 01/10/1960
BURIED AT: SECTION 34  SITE 115A
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
Posted: 9 December 2006
      Distinguished Service Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Legion of Merit - 2 awards