ANC Website Top BANNER 2
Donald Prentice Booth
Lieutenant General, United States Army
 New York State Flag
Biography Courtesy of Russell C. Jacobs: June 2007

Donald Prentice Booth (1902-1993)

DP Booth PHOTO
US Army Photo

Born in Albany, New York on December 21, 1902. Commissioned in the Corps of Engineers from West Point in 1926.

Instructor at West Point 1935-1939. Graduated from Command and General Staff School in 1940. With 2nd Engineers at Fort Sam Houston in 1940. Assistant to the District Engineer in Seattle 1940-1942. Director of Ports, then Chief of Staff, finally Commanding General of the Persian Gulf Command October 1942-August 1945. Brigadier General in May 1944.

Assignments after the war included Commanding General of 28th Infantry Division 1953-1954, Commanding General of 9th Infantry Division in 1954. Deputy Assistant Chief of Staff, then Assistant Chief of Staff, finally Deputy Chief of Staff for Personnel, U.S. Army 1954-1957, High Commissioner of the Ryukyu Islands 1958-1961 and Commanding General of Fourth Army 1961-1962. Retired as Lieutenant General on February 28, 1962.  

Died on October 30, 1993.


BOOTH, DONALD PRENTICE
LTG   US ARMY
DATE OF BIRTH: 12/21/1902
DATE OF DEATH: 10/30/1993
BURIED AT: SECTION 3-HH  ROW 2  SITE 3
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
Posted:  19 June 2007
US Military Academy (West Point) SEAL