ANC Website Top BANNER 2
Eugene Reybold
Lieuenant General, United States Army
Delaware State Flag
Born February 13, 1884, in Delaware City, Delaware, Eugene Reybold was distinguished as the World War II Chief of Engineers who directed the largest Corps of Engineers in the nation's history.

Eugene Reybold PHOTO          Eugene Reybold PHOTO

The General graduated from Delaware College in 1903. Commissioned in the Coast Artillery Corps in 1908, Reybold was assigned to military housing and coast defense construction work. Stationed at Fort Monroe throughout World War I, he became commandant of the Coast Artillery School.

He transferred to the Corps of Engineers in 1926 and served as District Engineer in Buffalo, New York; Wilmington, North Carolina; and Memphis, Tennessee. In the last assignment he successfully battled record Mississippi River flood crests.

He was Southwestern Division Engineer (1937-40) and War Department Assistant Chief of Staff, G-4 (1940-41).

Appointed Chief of Engineers shortly before Pearl Harbor, General Reybold directed the Corps' tremendous range of activities throughout the war and was the first officer ever to rank as Lieutenant General while Chief of Engineers.

Reybold retired January 31, 1946, and died November 21, 1961, in Washington, D.C.

He was awarded a Distinguished Service Medal with Oak Leaf Cluster.



Eugene Reybold Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, July 2007

REYBOLD, EUGENE
LTG   US ARMY
WORLD WAR I, WORLD WAR II
DATE OF BIRTH: 02/13/1884
DATE OF DEATH: 11/21/1961
BURIED AT: SECTION 3  SITE 2347 WS
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

REYBOLD, MARGARET MOORE
DATE OF DEATH: 01/17/1933
BURIED AT: SECTION 3  SITE 2347 ES
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
WIFE OF REYBOLD, EUGENE  LTGEN US ARMY


Posted: 7 October 2006 Updated: 7 July 2007 Updated: 15 April 2008
Distinguished Service Medal - 2 Awards