ANC Website Top BANNER 2
Frank Edmund Beatty
Rear Admiral, United States Navy
Wisconsin State Flag
Rear Admiral Frank Edmund Beatty (26 November 1853-16 March 1926) was an officer in the United States Navy.

Born in Jefferson County, Wisconsin, Beatty graduated with the United States Naval Academy Class of 1875, and then served at sea in the wooden screw-sloop Tuscarora before receiving his ensign's commission in 1876. After service at sea in a succession of ships--Minnesota, Richmond, Despatch, and Tallapoosa--between 1878 and 1889, he completed two tours of duty on shore, first in the Library and War Records Office (among the predecessor offices of the present Naval Historical Center) and then participating in the deliberation of the International Marine Conference.

FE Beatty as Captain, USN, Library of Congress PHOTO
Library of Congress Photo, Courtesy of Bill Gonyo

In the spring of 1892, Beatty returned to duty afloat, serving briefly in Ranger before being ordered to the monitor Miantonomoh. After torpedo instruction, the young officer--by then a lieutenant--served in the dynamite cruiser Vesuvius; and spent the next few years alternating between duty ashore at the Naval Academy and afloat, in Monongahela. Reporting to the gunboat Adams in the summer of 1897, he became that ship's executive officer in October and served in that capacity until transferred to the monitor Monterey in March 1898. The following spring, Beatty became the executive officer of gunboat Wheeling.

Shore duty at the Washington Navy Yard preceded a tour in charge of the Department of Yards and Docks in the Navy Department from 13 February 1901 to 21 January 1902. Two commands followed in succession: first, the nautical school ship Saratoga and then Gloucester, before he became Commander, Naval Base, Culebra, Puerto Rico, in February 1904, with additional duty commanding Gloucester.

After a brief tour first as assistant inspector and later as the inspector of the 9th Light House District, headquartered at Chicago, Illinois, Beatty spent the next decade alternating between ordnance duty ashore and service afloat, commanding in turn the cruisers USS Columbia (C-12) and USS Charleston (C-22) and the battleship USS Wisconsin (BB-9). His shore duty included a tour as Assistant Superintendent of the Naval Gun Factory, Washington Navy Yard; one in the Bureau of Ordnance as a member of the board on sights; and, ultimately, a stint as Commandant of the Washington Navy Yard and Superintendent of the Naval Gun Factory. While holding the latter post from 1905 to 1907, Beatty was instrumental in the development of an electric range finder.

Upon attaining flag rank in the spring of 1912, Beatty became a fleet division commander. Rear Admiral Beatty commanded a succession of Atlantic Fleet divisions--4th, 1st, and 3d--in 1913 and 1914. The outbreak of war in Europe in the summer of 1914 found him in command of Division 3, with his flag in USS Virginia (BB-13). Detached from that duty in December 1914, he took up new duties as Commandant of the Norfolk Navy Yard and of the Norfolk Naval Station on 4 January 1915. Temporary duty in command of forces engaged in a war game in the spring of 1915 interrupted his tour at Norfolk; but, he soon returned to his duties there and carried them out until June 1916.

Reporting to the Chief of Naval Operations for "temporary duty in connection with naval districts" in October 1916, Beatty served briefly as the Commandant, 5th Naval District, before being switched to the 6th Naval District, at Charleston, South Carolina, in February 1917. He served in that post for the rest of World War I and into 1919.

Detached from all active duty in September 1919, he retired on 6 October 1919. Rear Admiral Beatty died at Charleston on 16 March 1926.

Two ships have been named USS Beatty for him.


Born at Azatlan, Wisconsin, November 26, 1853, he graduated from the United States Naval Academy in 1875. He married Anne Meem Peachy, daughter of William Daingerfield and Lelia Russell Meem Peachy, April 29, 1891. 

He was promoted through the grades to Captain, July 1, 1908, Rear Admiral, April 27, 1912. He served on various ships. He commanded the battleship USS Wisconsin on a tour of the world, 1908.

He served as commandant, Washington, D.C. Navy Yard and Superintendent, U.S. Naval Gun Factory, 1910-13; commanded the First Division, Atlantic Fleet, aboard the USS Florida, 1914. Appointed commander, Navy Yard, Norfolk, Virginia, January 1915. Temporarily detached on May 10, 1915 to take command of "Red" enemy forces in a strategical Navy Department problem. He was successful and defeated the U.S. Fleet and landed 20,000 men on U.S. shores. 

He retired on November 26, 1915. He was ordered to active duty, 1917, for World War I and assigned as Commandant, 6th Naval District, Charleston, South Carolina. He retired again to his home in Washington, D.C. , where he died on March 16, 1926. He was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery, where he rests among other family members.  His son, Frank Edmund Beatty, Jr., Vice Admiral, United States Navy, is buried nearby in section 2.

Webmaster: Michael Robert Patterson



BEATTY, ANNE P
DATE OF DEATH: 03/21/1926
DATE OF INTERMENT: 03/21/1926
BURIED AT: SECTION 2  SITE 888
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
 WIFE OF FE BEATTY, RADM, USN

BEATTY, FRANK E
Rear Admiral, United States Navy
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF DEATH: 03/16/1926
DATE OF INTERMENT: 03/16/1926
BURIED AT: SECTION 2  SITE 888
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY


Updated: 16 February 2002  Updated: 13 May 2004  Updated: 7 October 2004 Updated: 9 December 2006 Updated: 8 July 2007 Upated: 8 April 2009 Updated: 22 April 2010
US Naval Academy SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FE Beatty Gravesite PHOTO April 2004
Photo By M. R. Patterson, 23 April 2004