ANC Website Top BANNER 2
Frank McIntyre
Major General, United States Army
Alabama State Flag
Frank McIntyre of Alabama
Appointed from Alabama, Cadet, United States Military Academy, 1 September 1882 (10)
Commissiond Second Lieutennat, 19th United States Infantry, 1 July 1886
First Lieutenant, 3rd Untied States Infantry, 4 July 1892
Transferred to the 19th United States Infantry,  12 August 1892
Captain, 2 March 1899


Courtesy of Michael Stein:

Major General Frank McIntyre
Born in Montgomery, Alabama January 5, 1865
Died February 16, 1944

Son of Denis & Mary (Caughan) McIntyre
Married to Marie Dennett July 12th, 1892
Children:
James Dennett
Frank
Edward
Marie Dennett
Margaret Dennett
Nora

Student, University of Alabama 1880-82
 Cadet, U. S. Military Academy 1882-86
Graduated as No. 3106, Class of 1886

Second Lieutenant July 1, 1886
First Lieutenant July 4, 1892
Captain March 2, 1899
Major (Temporary) March 7, 1907
Major July 18, 1908
Colonel March 24, 1910
Brigadier General August 24, 1912
Major General (Temporary) October 6, 1917
Major General August 17, 1928 (Date of Rank October 6, 1917)

Served with 19th Infantry Regiment 1886-92
Student, Infantry & Cavalry School 1887-89
Instructor ( Mathematics), U. S. Military Academy 1890-94
Served with 3rd Infantry Regiment 1892
Served with 19th Infantry Regiment 1892-03
Served with Staff of Major General Guy V. Henry in Puerto Rico 1898-99
Regimental Adjutant, 19th Infantry Regiment 1899-03
Adjutant-General, 2d District, Department of Viayas, Philippines 1899-02
Served with the Army General Staff 1903-05
Served with Bureau of Insular Affairs 1905-06
Served at Havana, Cuba 1906
Assistant to Chief, Bureau of Insular Affairs 1907-08
Served with 8th Infantry Regiment, Inspecting Dominican Customs Receivership, Santo Domingo July-August 1908
Served with Bureau of Insular Affairs 1908-10
Assistant Chief, Bureau of Insular Affairs 1910-12
Chief, Bureau of Insular Affairs 1912-18
Assistant Army Chief of Staff July 10th, 1918 - December 31st, 1919
Chief, Bureau of Insular Affairs 1920-29
Retired January 5th, 1929
Distinguished Service Medal


GENERAL MCINTYRE, 78, IN ARMY 43 YEARS
Assistant Chief of Staff in the First War Dies
Was Insular Bureau Chief

MIAMI BEACH, Florida, February 16, 1944 Major General Frank McIntyre, retired, who as Assistant  Chief of Staff during the  First World War and a West Point classmate of General John J. Pershing, died in a hospital here today at the age of 78.

General McIntyre retired from the Army on January 5, 1929, having reached the statuary age limit of 64 years.  He had spent forty-three years in the service.

Born in Montgomery, Alabama, he went through his early childhood and early education in the period of upheaval immediately following the Civil War.  By 1882 he had begun studies at the University of Alabama, distinguishing himself in mathematics.  He soon withdrew from the university, however, and entered West Point and was graduated from the Military Academy in 1886, tenth man in his class.

He was sent to Puerto Rico as a Captain of the Nineteenth Infantry during the Spanish-American War.  Soon after peace was declared he was transferred to the Philippines, where he was one of the officers who aided in bringing about the surrender of the insurgents.  Recalled to Washington in 1903 for service in the Bureau of Insular Affairs, he became the chief in 1912, rising meanwhile in rank to Brigadier General.

For a time during World War I General McIntyre served as Army Censor, taking that post when General Douglas MacArthur, who had held it, was relieved to proceed overseas.  Still later General McIntyre became Assistant Chief of Staff under General Peyton C. March.

Following the war, he toured the Philippines, and upon his return resumed charge of the Bureau of Insular Affairs, retraining that post until his retirement.



Frank McIntyre Gravesite PHOTO
Photo By M. R. Patterson, October 2002

Webmaster: Michael Robert Patterson


Posted: 4 May 2003 Updated: 11 May 2003 Updated: 3 May 2006 Updated: 19 January 2008
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Distinguished Service Medal