ANC Website Top BANNER 2
George Henry Weeks
Brigadier General, United States Army
New Hampshire State Flag
Born at Gifford, New Hampshire, February 3, 1834, he entred the Army from Maine, July 1, 1853 as a Cadet at West Point. He graduted from the Military Academy in 1857 with a brevet as a Second Lieutenant, 1st United States Artillery, 1857. He married Laura, daughter of General E. B. Babbitt, USA, May 1859.

He was promoted to First Lieutenant, May 14, 1861; Captain, Assistant Quartermaster, March 24, 1862; Major and Quartermaster, May 29, 1876; Lieutenant Colonel and Deprtment Quartermaster, October 19, 1888; Colonel and Assistant Qurtermaster General, May 16, 1895; Brigadier General, Quartermaster General, Februry 6, 1897 until his retirement. 

He was brevetted Major and Lieutennt Colonel, March 13, 1865 for faithful and meritorious service in the Quartermaster's Department during the Civil War. He died in 1905 and was buried in Section 1 of Arlington National Cemetery.


Courtesy of the U.S. Army Quartermaster Museum:

Brigadier George H. Weeks
20th Quartermaster General
February 1897-February 1898

George H. Weeks was born at Gilford, New Hampshire, on February 3, 1834. Following the usual public school education, George obtained an appointment to West Point at the age of 19. He graduated from the Academy in 1857, brevetted second lieutenant of Artillery, and stationed for a year and a half at Ft. Monroe, Va., at the Artillery School for Practice. Assigned to the 4th Artillery as a second lieutenant on February 10, 1859, he was sent on frontier duty to Minnesota where he participated in the expedition to Yellow Medicine River.

At the outbreak of the Civil War he was transferred East, promoted to first lieutenant on May 14, and assigned to garrison duty first at Ft. McHenry and then at Ft. Washington in Maryland during the first year of the war. Part of this time he served as regimental quartermaster and for three months was adjutant. In the meantime, he made application for appointment either as a commissary of subsistence or as an assistant quartermaster with the rank of captain.

He was successful and on March 24, 1862, was assigned to the  Quartermaster's Department, becoming Chief Quartermaster of the 3rd Corps, Army of the Potomac. He served approximately five months during the Virginia Peninsular Campaign. He was then placed in charge of the Hagerstown Depot which was responsible for supplying the Army of the Potomac during the Maryland Campaign. Early in 1863 Weeks was transferred to the depot at Albany, New York, where he remained until December 6, 1864. At that time he became Chief Quartermaster of the Northern District of New York with headquarters at Albany, an office he retained until the end of the war. For faithful and meritorious services during the war, he was brevetted major and lieutenant colonel.

In the closing months of 1865, Weeks was sent to the Pacific Coast as Chief Quartermaster and acting Chief of Commissariat of the Department of Columbia. For most of 1866 he served as Depot Quartermaster and Commissary at Ft. Vancouver, Washington, being transferred at the end of that year to San Francisco and made responsible for the clothing depot there.Weeks was relieved from duty in the summer of 1867 and transferred to Sitka as Chief Quartermaster of the District of Alaska, recently acquired by purchase from Russia. Upon completion of a two-year tour of duty, he was called into Washington to settle his accounts. He was then assigned as depot quartermaster first at St. Louis and then at Baltimore, serving two years at each station. In 1874 he was once more assigned as Depot Quartermaster at Vancouver for a four-year tour of duty, during the course of which he was promoted to Major on May 29, 1876, after 14 years' service.

Before his tour was completed he was dispatched to Arizona as Chief Quartermaster of that Department on June 22, 1878, to bring order into a service that had "fallen into decay." He was successful in this task and, according to Meigs, was "more useful there, than ever before."

He was transferred to Ft. Leavenworth in June 1880 as Depot Quartermaster, and two years later he was sent to San Francisco where he remained in charge of the depot for five years. During that period he also served for several months as Chief Quartermaster of the Department of California and of the Division of the Pacific. In 1887 he was in the field in General O.O. Howard's expedition against the Nez Perces Indians.

In November of that year he was transferred to the East and assumed his new duties as Depot Quartermaster at New York City. He was promoted to lieutenant colonel and deputy quartermaster general of the Department the following year and to colonel and assistant quartermaster general on May 16, 1895. During this period he held various responsible posts in the Department.

At the direction of the Secretary of War, Weeks was nominated for appointment as Quartermaster General on February 16, 1897. Following a year's service he retired a few months before his 64th birthday and after 40 years of service in the Army. Weeks continued to live in Washington after his retirement until his death on September 13, 1905. The funeral ceremony was kept simple in accordance with his wishes, and he was buried at Arlington National Cemetery.


George Henry Weeks was born at Gifford, New Hampshire, February 3, 1834. He entered the Army from Maine, July 1, 1853, as a cadet in the United States Military Academy. He graduated from West Point in 1857, with a brevet as a Second Lieutenant, 1st United States Artillery, July 1, 1857. He married Laura, daughter of General E. B. Babbitt, United States Army, May 1859. 

He was promoted to First Lieuteant, May 14, 1861, to Captain, Assistant Quartermaster, Mar 24, 1862, to Major, Quartermaster May 29, 1876, to Lieutenant Colonel, Department Quartermaster, October 19, 1888, to Colonel and Assistant Quartermaster General, May 16, 1895, and to Brigadier General and Quartermaster General of the Army, February 16, 1897, where he served until he retired. 

He was breveted Major and Lieutenant Colonel, March 13, 1865, for faithful and meritorious service in the Quartermaster's Department during the Civil War.

He died in 1905 and was buried with full military honors in Section 1, Grave 198, of Arlington National Cemetery.


The following persons are also buried in this site:

His grandson Lawrence Babbitt Weeks, United States Military Academy, 1913, Brigadier General, United States Army, retired from the service in  1948. Edwin Babbitt Weeks, Second Lieutenant, United States Army,  5th United States Infantry, no dates on the stone. Harriet Ovenshine (daughter of Samuel Ovenshine) married Lieutenant Edwin B. Weeks U.S.Army. They had the following children: Lawrence Babbitt Weeks was born on 16 October1888. He died on 29 November 1959 in South Orange, New Jersey. George McDougall Weeks, Colonel, United States Army and his wife, Nellie Huston Weeks. Harriet Ovenshine Weeks, the wife of Edwin Babbitt Weeks. 1865-1948. Ida Pinner Weeks, the wife of Marion Merle Weeks. 1872-1949. Laura Babbitt Weeks,  the wife of George Henry Weeks. Married: May 1859, the daughter of General E. B. Babbit, 1839-1905. Marion Merle Weeks, Captain, United States Army, possibly the son of George Henry Weeks. 1876-1913. Adrian Weeks, Major, United States Army, 16 May 1887-28 December 1955.


WEEKS, EDWIN B 
 2ND LT 5TH US INF USA 
 VETERAN SERVICE DATES: Unknown 
 DATE OF DEATH: 05/11/1890 
 DATE OF INTERMENT: 08/05/1949 
 BURIED AT: SECTION 1  SITE 921 WH 
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY 

WEEKS, GEORGE MCDOWELL 
 COLONEL INF US ARMY 
 VETERAN SERVICE DATES: Unknown 
 DATE OF DEATH: 10/26/1933 
 DATE OF INTERMENT: 10/02/1934 
 BURIED AT: SECTION WEST  SITE 199 
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY 

WEEKS, IDA PINNER W/O MARION M
DATE OF BIRTH: 08/11/1872
DATE OF DEATH: 07/04/1949
DATE OF INTERMENT: 07/28/1949
BURIED AT: SECTION 1  SITE 197 E.H
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
 WIFE OF MM WEEKS, CAPT USA

WEEKS, LAURA B W/O
DATE OF DEATH: 01/16/1905
DATE OF INTERMENT: Unknown
BURIED AT: ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
WIFE OF GH WEEKS - BRIG GENL USA

WEEKS, MARION M
CAPT U S A RET
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF DEATH: 04/08/1913
DATE OF INTERMENT: Unknown
BURIED AT: SECTION W DIV  SITE 197
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

WEEKS, ADRIAN
MAJOR USA
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF BIRTH: 05/16/1887
DATE OF DEATH: 12/28/1955
DATE OF INTERMENT: 01/04/1956
BURIED AT: SECTION 1  SITE 196-D
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY


GH Weeks Gravesite PHOTO

GM Weeks Gravesite PHOTO
Photos By: M. R. Patterson, October 2002

Webmaster: Michael Robert Patterson


Updated: 3 November 2000  Updated: 2 November 2001 Updated: 7 July 2002  Updated: 10 October 2002 Updated: 17 October 2002  Updated: 31 May 2003  Updated: 4 September 2004  Updated: 14 September 2005 Updated: 19 May 2006
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Civil War Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

GH Weeks Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patterson, 28 June 2003