ANC Website Top BANNER 2
Herbert Mayhew Lord
Brigadier General, United States Army
Maine State Flag
Born at Rockland, Maine, December 6, 1859, he received an A.B. degree from Colby College in 1884 and an M.E. degree in 1889 from the same school and an LLD degree from Tufts College in 1929. He married Annie Stuart Waldo, September 9, 1885.

He was employed in newspaper work and served as a Clerk, Ways and Means Committee of the House of Representatives until 1898. 

He was appointed Major, Additional Provost Marshal of U.S. Volunteers, May 17, 1898 and served in the Spanish-American War. He was honorably discharged, May 7, 1901. He was then appointed Captain, Provost Marshal, U.S. Army, February 5, 1901 and thereafter promoted through the grades to Brigadier General, July 15, 1919. He retired from the Army on June 30, 1922.

He was appointed assistant to Major General Goethals, with the title Finance Director, October 1918; Chief of Finance, U.S. Army, July 1920. Served as Army Liberty Bond Loan Officer during World War I. Director, U.S. Bureau of the Budget, July 1, 1922-May 31, 1929. He was awarded the Army Distinguished Service Medal for "exceptionally meritorious service" as Assistant to the Quartermaster General and as Army Director of Finance. He was a Republican and a Christian Scientist.

He died in Washington, D.C. on June 2, 1930 and was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery.

His son, Brigadier General Kenneth Prince Lord, is also buried in Arlington National Cemetery.



Page Updated: 4 February 2000
Updated: 9 December 2000
Updated: 19 January 2002
Updated: 9 March 2003
Distinguished Service Medal
Distinguished 
Service Medal