ANC Website Top BANNER 2
Stephen Jones Chamberlin
Lieutenant General, United States Army
Kansas State Flag
Biography and Photo Courtesy of Russell C. Jacobs: June 2007

Stephen Jones Chamberlin (1889-1971)

Born on December 23, 1889 in Spring Hill, Kansas.

 Commissioned in the Infantry from West Point in 1912. Served in the U.S. during World War I. Graduated from Command and General Staff School in 1925. In the office of the Chief of Information, War Department 1926-1930.  Graduated from the Army War College in 1933. Chief of Construction Division in the War Department General Staff 1938-1941. Deputy Chief of Staff, then Chief of Staff of U.S. Army Forces in Australia in 1942.

Brigadier General in February 1942. Deputy Chief of Staff for Operations in the Southwest Pacific Area 1942-1945.  Major General in September 1943. Director of the Intelligence Division, U.S. Army General Staff 1946-1948.

Assignments after the war included Commanding General of Fifth Army as Lieutenant General 1948-1951. Retired in September 1951. Decorations included the Navy Cross, four Distinguished Service Medals and the Silver Star. 

Died on October 23, 1971.

SJ Chamberlin Gravesite PHOTO

CHAMBERLIN, STEPHEN JONES
LG USA
DATE OF BIRTH: 12/23/1889
DATE OF DEATH: 10/23/1971
BURIED AT: SECTION 3  SITE 1968A WH
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson


Posted: 25 June 2007 Updated: 26 February 2009
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 

Navy Cross
 

Distinguished Service Medal - 4 awards
 
 

Silver Star Medal