ANC Website Top BANNER 2
Thomas Patrick Gerrity
General, United States Air Force
Montana State Flag
Born at Harlowton, Montana, December 8, 1913. He was a student at the Armour Institute, Chicago, Illinois, and in the Advanced Management Program at Harvard. He was commissioned Second Lieutenant, United States Army Air Corps and advanced through the grades to Lieutenant General, United States Air Force, 1962.

He served as a bomber pilot in the Southwest Pacific during World War II, 1941-42; Chief, Aircraft Bureau, Air Material Command, 1943-1950; Wing Commander, Strategic Air Command, 1950-53; Director of Procurement and Production, Headquarters, U.S. Air Force, Washington, 1953-55; Assistant, Production Programing, DSC Material, 1955-57; Commander, Oklahoma City Air Material Area, 1957-60; Commander, Ballistic Systems Division, Inglewood, California, 1960-62; Deputy Chief of Staff, Systems and Logistics, Washington, D.C., 1962.

He died on February 24, 1968 and was buried in Section 30 of Arlington National Cemetery.

His wife, Margaret Briscoe Gerrity (December 28, 1913-January 24, 1979), who he married on May 13, 1940, is buried with him.


Courtesy of the United States Air Force

GENERAL THOMAS P. GERRITY
Retired, Died February 24, 1968 

General Thomas Patrick Gerrity is commander of the Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. The command's mission is to keep the Air Force aerospace weapon systems ready for action. It must perform this mission at the lowest possible cost to the taxpayers and assure top combat efficiency. Its vital task makes certain that combat air commands have the logistics management needed to constantly keep their aircraft, missiles and support equipment at top efficiency. 

General Gerrity was born in Harlowton, Montana, in 1913. His family moved to Chicago, Illinois, when he was a child. He graduated from St. Leo High School in 1930, attended Tilden Tech and later the Armour Institute, now the Illinois Institute of Technology, all three schools located in Chicago. The general entered military service in August 1939 as an aviation cadet. He completed flying school in May 1940 and was commissioned a second lieutenant in the Army Air Corps Reserve.

His first assignment was with the 15th Bombardment Squadron at Barksdale Field, Louisiana, and in October 1940 he was transferred to the 17th Bombardment Squadron at Savannah Field, Georgia. While stationed at Savannah, he attended Armstrong Junior College.

He went to the Philippine Islands in October 1941 with the 17th Bombardment Squadron and was assigned to the Air Ground Support Section of the Luzon Forces. In February 1942 he joined the 21st Pursuit Squadron at Bataan, transferring in April to the 13th Bombardment Squadron for duty in Australia. He assumed command of the 90th Bombardment Squadron on New Guinea in August 1942. During this period he flew 49 combat missions. 

In November 1942 General Gerrity was assigned to the Army Air Forces Materiel Command at Wright Field, Dayton, Ohio, as project officer on B-25, B-26, B-29, B-32, B-35 and B-36 bombardment aircraft. During this assignment he attended the command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kansas. After graduation in October 1945 he resumed his former position at Wright Field, and in January 1946 became chief of the Bomber Branch in the Aircraft and Missile Section. While Chief of the Bomber Branch he attended the advanced management course at Harvard University. Later he was named chief of the Aircraft and Missile Section. 

In March 1950 General Gerrity assumed command of the 1lth Bombardment Group, Strategic Air Command at Carswell Air Force Base, Texas. He was transferred to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., in March 1953 as director of procurement and production engineering in the Office of the Deputy Chief of Staff for Materiel and later was named assistant for production programming in the same office. 

General Gerrity was transferred to the Air Materiel Command in August 1957 and assumed command of the Oklahoma City Air Materiel Area at Tinker Air Force Base, Okla. In July 1960 he was appointed commander of the Ballistic Missile Center of the Air Materiel Command at Los Angeles, Calif. As a result of the reorganization of the Air Research and Development Command and the Air Materiel Command into the Air Force Systems Command in April 1961, General Gerrity became the first commander of the Ballistic Systems Division in Inglewood, California. 

In July 1962 General Gerrity became deputy chief of staff for systems and logistics at Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He also served as senior Air Force member, Military Staff Committee, United Nations. In August 1967 he became commander of the Air Force Logistics Command at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio. 

His decorations include the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster, Silver Star, Air Medal with oak leaf cluster, Army Commendation Medal, and the Purple Heart. He holds an honorary doctor of humanities degree from the University of Tulsa, Okla.

TP Gerrity Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, August 2006


Updated: 1 April 2000  Updated: 23 May 2001 Updated: 1 September 2003 Updated: 2 January 2006 Updated: 21 August 2006
USAF Distinguished Service Medal 2 awards
 
 
 
 
 
 

   Silver Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 

Air Medal 2 awards
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Purple Heart Medal
 
 
 
 
 
 
 

TP Gerrity Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patterson, 28 June 2003