ANC Website Top BANNER 2
William Mackey Cruikshank
Brigadier General,United States Army
District of Columbia (Washington, DC) Flag
William Mackey Cruikshank of the District of Columbia
Appointed from the District of Columbia, Cadet, US Military Academy, 15 June 1889 (6)
Second Lieutenant, 1st US rtillery, 12 June 1893
First Lieutenant, 2 March 1899
Artillery Corps, 2 February 1901
Captain, 1 July 1901
William Mackey Cruikshank, the Adjutant of the 1st Division, having served with the Field Artillery at Santiago, Cuba, soon moved on to command the 15th Field Artillery Regiment in the 2nd Division, the 3rd Field Artillery Brigade in the 3rd Division and finally the Artillery of the IV Corps.

He remained in the Army of Occupation in Germany and returned to the United States with one of his wartime commands, the 3rd Field Artillery Brigade of the 3rd Division.

Fittingly he wound up his career as Commanding General of the Field Artillery School at Fort Sill, Oklahoma, from whence he retired as a Brigadier General in 1934.

Webmaster: Michael Robert Patterson


CRUIKSHANK, WILLIAM M
BRIG GENE US ARMY RET
DATE OF DEATH: 02/23/1943
BURIED AT: SECTION 6  SITE 5684
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

CRUIKSHANK, CORNELIA H WID OF CRUIKSHANK, WILLIAM M
DATE OF BIRTH: 03/15/1877
DATE OF DEATH: 03/01/1960
BURIED AT: SECTION 6  SITE 5684
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY


Posted: 17 April 2005 Updated: 4 July 2007 Updated: 19 October 2007
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

WM Cruikshank Gravesite PHOTO October 2007
Photo By: M. R. Patterson, October 2007