ANC Website Top BANNER 2
William Murray Maynadier
Major,  United States Army
Maryland State Flag
William Murray Maynadier of Maryland
Appointed from Maryland, Second Lieutenant, 1st U. S. Artillery, 1 May 1861
First Lisuenant, 14 May 1861
Captain, 4 June 1864
Breveted Captain, 17 September 1862 for gallant and meritorious services in the battle of Antietam, Maryland, and Major, 13 March 1865 for good conduct and gallant services during the war.
Mustered out of the service, 8 December 1870
Major, Paymaster, United States Army, 26 April 1875
Retired 26 September 1895
Died 19 June 1898

William Maynadier (The Major's Father)

MAYNADIER, William, soldier, born in Maryland in 1806; died in Washington, D. C., 3 July, 1871. He was graduated at the United States military academy in 1827. became 1st lieutenant in 1832, captain in 1838, major and lieutenant-colonel in 1861, colonel in 1863, and brevet brigadier-general in 1865. He was aide to General Winfield Scott in the Black Hawk war, and on similar duty under General Alexander Macomb during the early part of the Florida war. He was frequently assigned to ordnance duty while in the artillery, and in 1838, on the increase of that corps, became captain of ordnance, and was assigned to the Pikeville, Maryland, arsenal, where he was in command, acting also as chief of ordnance till 1842, when he became principal assistant to the chief of ordnance. From this date he was closely associated in official connection with the successive chiefs of the ordnance bureau, by whom he was greatly valued for his ability and long experience. He was charged and acquitted in 1862 of disloyalty, as accessory to the alleged attempt of See. John B. Floyd to transfer United States cannon, munition, and arms to the south. In 1864 he was inspector of arsenals and depots. 


MAYNADIER, ELIZABETH W/O W M
DATE OF DEATH: 09/06/1898
BURIED AT: SECTION W S  SITE 816
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
 
MAYNADIER, WM M
MAJOR USA
DATE OF DEATH: 06/19/1898
BURIED AT:   SITE 816
 ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
Posted: 24 June 2005