Benjamin O. Davis
Brigadier General, United States Army
District of Columbia (Washington, DC) Flag
Born on July 1, 1877 at Washington, D.C., he entered Howard University in 1897 and left the following year to serve as First Lieutenant of Volunteers in the Spanish-American War. He was mustered out of the volunteers in 1899, and immediately enlisted as a Private, 9th U.S. Cavalry of the Regular Army, and during service in the Philippines rose rapidly through the ranks to a commission as a Second Lieutenant, 1901.

In 1905, with promotion to First Lieutenant, he was detailed to Wilberforce University as professor of military tactics, remaining there for four years. During 1909-12, he was military attache in Monrovia, Liberia, and for the next three years was on garrison duty and border patrol duty in the West. He returned to Wilberforce in 1915. Another tour of duty in the Philippines followed in 1917-20, during which he advanced to Lieutenant Colonel, followed by assignment as professor of military tactics at Tuskegee Institute, where he remained until 1924.

For the next 14 years he alternated between teaching at Tuskegee and Wilberforce, receiving promotion to Colonel in 1930. In 1938 he was given his first independent command, that of the 369th National Guard Infantry Regiment. Two years later, in October 1940, he became the first black soldier to hold the rank of General in the Army. His promotion to Brigadier General aroused a brief but intense controversy, both on account of his race and because it came just a month before the presidential elections, it was viewed by some as politically motivated on the part of President Franklin D. Roosevelt. In command of the 2nd Cavalry Brigade at Fort Riley, Kansas, on promotion. He retired in 1941, but was immediately recalled to active duty and assigned to the Officer of the Inspector General of the Army. 

During World War II, he served in the European Theater of Operations as adviser on race relations in the Army. Returning to his post as Assistant Inspector General he retired again from the Army in 1948 after 50 years of service. He died in Chicago, Illinois, on November 26, 1970 and was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery.

His son, Benjamin O. Davis, Jr., later became the first black general in the United States Air Force.



BO DAVIS
Photo by Michael Robert Patterson

BO Davis Gravesite PHOTO
Photo courtesy of Russell C. Jacobs, March 2006


THE FIRST AFRICAN AMERICAN GENERAL OFFICER IN THE REGULAR ARMY AND IN THE U.S. ARMED FORCES

     Benjamin O. Davis, Sr., was born in Washington, D.C., on July 1, 1877. He entered the military service on July 13, 1898, during the War with Spain as a temporary first lieutenant of the 8th United States Volunteer Infantry.

He was mustered out on March 6, 1899, and on June 18, 1899, he enlisted as a private in Troop I, 9th Cavalry, of the Regular Army. He then served as corporal and squadron sergeant major, and on February 2, 1901, he was commissioned a second lieutenant of Cavalry in the Regular Army. 

     PROMOTIONS

     He was promoted to first lieutenant on March 30, 1905; to captain on December 24, 1915; to major (temporary) on August 5, 1917; and to lieutenant colonel (temporary) on May 1, 1918. He reverted to his permanent rank of captain on October 14, 1919, and was promoted to lieutenant colonel on July 1, 1920; to colonel on February 18, 1930; to brigadier general (temporary) on October 25, 1940. He was retired on July 31, 1941, and recalled to active duty with the rank of brigadier general the following day.

     SERVICE

     His first service as a commissioned officer of the Regular Army was in the Philippine Islands with the 9th Cavalry on the Island of Samar. In August 1901 he was assigned to duty with the 2d Squadron, 10th Cavalry, and returned from the Philippines with that organization for service as Adjutant at Fort Washakie, Wyoming.

In September 1905 he was made Professor of Military Science and Tactics at Wilberforce University, Ohio, remaining there until September 1909, when, after a brief tour of duty at Fort Ethan Allen, Vermont, he was detailed as Military Attache to Monrovia, Liberia, until January 1912.

     He then was assigned to duty with the 9th Cavalry at Fort D.A. Russell (predecessor of Fort Francis E. Warren), Wyoming, and at Douglas, Arizona. He remained with his regiment on border patrol duty until February 1915, when he again was assigned to duty as Professor of Military Science and Tactics at Wilberforce University, Ohio. He remained there until the summer of 1917, when he went to the Philippines for duty as Supply Officer of the 9th Cavalry at Camp Stotsenburg.

He returned to the United States in July 1920, and was assigned to duty as Professor of Military Science and Tactics at Tuskegee Institute, Alabama, where he served until July 1924, when he became Instructor of the 372d Infantry, Ohio National Guard, stationed at Cleveland, Ohio.

     In July 1929 he returned to Wilberforce University as Professor Military Science and Tactics serving until late 1930 when he was detailed on special duty with the Department of State in connection with affairs relating to the Republic of Liberia.

In late 1931 he was assigned again to serve as Professor of Military Science and Tactics at Tuskegee, Alabama, where he remained until August 1937 when he was transferred to Wilberforce University.

     During the summers of 1930 to 1933, he was placed on detached service for duty with the Pilgrimage of War Mothers and Widows, making frequent trips to Europe on behalf of that organization. For his work on this assignment he received letters of commendation from The Secretary of War and from The Quartermaster General.

     In August 1937 he was transferred from Tuskegee Institute to Wilberforce University. After a year at that institution, he was assigned as instructor and Commanding Officer of the 369th Infantry, New York National Guard. This organization was later changed to the 369th Coast Artillery (Antiaircraft) Regiment. In January 1941 he was ordered to Fort Riley, Kansas, for duty as a brigade commander with the 2d Cavalry Division. The following June, he was assigned to Washington, D.C., for duty as Assistant to The Inspector General.

He was assigned to the European Theater of  operations in September 1942 on special duty as Advisor on Negro problems and upon completion of this special duty he returned to the United States and resumed his duties in the Inspector General's Department.

     In November 1944 he became Special Assistant to the Commanding General, Communications Zone, European Theater of Operations, stationed in Paris, France, and in November 1945 was granted a period of detached service for the purposes of recuperation and rehabilitation. In January 1946 he again became Assistant, The Inspector General, Washington, D.C. He retired on 14 July 1948, after having served fifty years.

General Davis died on November 26, 1970. His remains are interred in Arlington National Cemetery, Arlington, Virginia. His son, Lieutenant General Benjamin O. Davis, Jr., (U.S. Air Force, Retired), is the fourth African American graduate of the U.S. Military Academy and the nation's second African American general officer.

     DECORATIONS AND HONORS

     General Davis' U.S. military decorations consisted of the Bronze Star Medal and the Distinguished Service Medal (DSM). His DSM medal, awarded by General Order 10, dated 22 February 1945, stated that General Benjamin O. Davis was awarded the DSM "for exceptionally meritorious service to the Government in a duty of great responsibility from June 1941 to November 1944. The War Department release issued about General Davis' DSM on February 11, 1945 included the following citation:

For exceptionally meritorious service to the Government in a duty of great responsibility from June, 1941, to November, 1944, as an Inspector of troop units in the field, and as special War Department consultant on matters pertaining to Negro troops. The initiative, intelligence and sympathetic understanding displayed by him in conducting countless investigations concerning individual soldiers, troop units and other components of the War Department brought about a fair and equitable
          solution to many important problems which have since become the basis of far-reaching War Department policy. His wise advice and counsel have made a direct contribution to the maintenance of soldier morale and troop discipline and has been of material assistance to the War Department and to responsible  commanders in the field of understanding personnel matters as they pertain to the individual soldier.

     Additionally, General Davis was awarded an Honorary Degree of LL.D. from Atlanta University, Atlanta, Georgia. His foreign awards and honors consisted of the Croix de Guerre with Palm from France and the Grade of Commander of the Order of the Star of Africa from Liberia.



Additional biography and photos courtesy of the United States Army


BO Davis PHOTO
General Davis In France, World War II
Courtesy of the National Archives

DAVIS, BENJAMIN O
BG USA
DATE OF BIRTH: 07/01/1877
DATE OF DEATH: 11/26/1970
BURIED AT: SECTION 2  SITE 478-B
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson


Updated: 20 May 1999 Updated: 18 November 2000 Updated: 19 May 2001 Updated: 1 September 2002 Updated: 4 March 2003 Updated: 1 November 2005 Updated: 26 March 2006
Bronze Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Distinguished Service Medal