ANC Website Top BANNER 2
David Worth Bagley, Sr.
Admiral, United States Navy
 North Carolina State Flag
Born in Raleigh, North Carolina, he attended North Carolina State College in 1898 and 1899 before entering the United States Naval Academy in 1900. After graduating on 4 February 1904, he went to sea in Missouri (BB-11) attached to the North Atlantic Fleet. In December 1905, Passed Midshipman Bagley was reassigned to the Asiatic Fleet and served successively in Concord (Gunboat No. 3) and West Virginia (ACR-5). While in Concord, he was commissioned ensign on 2 February 1906. He was detached from West Virginia in March of 1907 and, the following year, reported on board Rhode Island (BB-17) of the Atlantic Fleet and made the voyage around the world in her with the Great White Fleet. In April 1909, he left Rhode Island and went to the General Electric Co. in Schenectady, N.Y., for a year of instruction. He then became aide and flag lieutenant to the Commander, 2nd Division, Atlantic Fleet, in April 1910.

After a similar tour of duty on the staff of the Commander in Chief, Asiatic Fleet, and a two month furlough, he reported for duty at the Naval Academy in September 1912. Two years later, Bagley returned to sea as first lieutenant in Michigan (BB-27) serving with the Atlantic Fleet. He got his first command in September 1915 when he took over Drayton (DD-23).

During the first month of 1917, Bagley moved from Drayton to Jacob Jones (DD-61). By May 1917, he and his ship were conducting antisubmarine patrols and convoy escort missions in the western approaches to the British Isles. Later, his area of operations widened to include the Irish Sea and the English Channel.

On 6 December 1917, Bagley conned his ship out of Brest harbor. At about 1621 that afternoon, the watch spied a torpedo wake. The destroyer maneuvered to avoid the torpedo, but in vain. It struck her starboard side and pierced her fuel oil tank. Though Bagley and his crew worked frantically to save the ship, she went down within eight minutes carrying 64 crewmen with her. Bagley and 37 others made it into the icy water in boats and on rafts, and, thanks to the humanitarian gesture by Kapitänleutnant Hans Rose, the U-boat commander who radioed their location to Queenstown, they were all picked up by the 8th. Bagley earned the Distinguished Service Medal for his part in handling the situation.

He returned to the United States after the sinking of Jacob Jones and became the prospective commanding officer of Lea (DD-118) then under construction at the Philadelphia Navy Yard. He put her into commission on 2 October 1918, but commanded her only until January 1919 when he became the American port officer at Rotterdam in the Netherlands with additional duty as the assistant naval attaché in the American legation at The Hague.

Bagley later served as naval attache before returning to the United States in December 1921 for a tour of duty ashore in the Office of Naval Intelligence. In March of 1922, Bagley returned to sea in command of Reno (DD-303) and as Commander, Destroyer Division 32, Pacific Fleet. He transferred to command of Division 35, Destroyer Squadrons, Battle Fleet, in August 1923. Bagley went ashore again in May 1924 for another two‑year tour of duty at the Naval Academy. At the end of the academic year in 1926, he left the Academy to become chief of staff to the Commander, Naval Forces, Europe, embarked in Memphis (CL-13). In April 1927, Bagley moved to the 9th Naval District as the assistant (later changed to chief of staff) to the commandant with temporary additional duty as acting commanding officer of the Naval Training Station, Great Lakes.

He returned to sea in December 1931 as the commanding officer of heavy cruiser Pensacola (CA-24), then serving in the Atlantic with Cruiser Division (CruDiv) 4, Scouting Fleet. That assignment lasted until May 1933 when Bagley was called to Washington, D.C., for duty in the Bureau of Navigation. He later became assistant bureau chief.

In May 1935, orders sent him to Newport, Rhode Island, to attend the Naval War College. Upon completing the senior course, he remained there as a member of the staff. Next came a year of duty as Commander, Destroyer Squadron 20, Destroyers, Scouting Fleet. From July 1937 to May 1938, he served as Commander Minecraft, Battle Force. While in that position, he was promoted to flag rank to date from 1 April 1938. In May of that year, Rear Admiral Bagley began a 32 month tour of duty as Commandant, Mare Island Navy Yard.

At the beginning of 1941, he broke his flag in Tennessee (BB-43) as Commander, Battleship Division 2. He was serving in that command billet when his flagship was slightly damaged on 7 December 1941 during the Japanese air raid on Pearl Harbor.

On 4 April 1942, Bagley relieved Rear Admiral Claude C. Bloch as Commandant, 14th Naval District, and Commander, Hawaiian Sea Frontier, and he served in that capacity until January 1943. On 1 February 1943, he assumed command of the Western Sea Frontier and, on 30 March 1943, added the duties of Commandant, 11th Naval District. He held the latter office only until January of 1944, but continued to head the Western Sea Frontier until the following fall. Promoted to vice admiral to date from 1 February 1944, he was relieved of duty as Commander, Western Sea Frontier, on 17 November 1944. Eleven days later, Vice Admiral Bagley returned to Oahu and resumed duty as Commandant, 14th Naval District, and served in that position until ordered to Washington on 25 July 1945. On 20 August, Bagley reported for duty in the Office of the Chief of Naval Operations and served on the International Defense Board, the United States-Mexican Defense Commission, and the Permanent Joint Board on Defense.

Vice Admiral Bagley was relieved of all active duty on 22 March 1946 and was placed on the retired list with the rank of admiral on 1 April 1947. Admiral Bagley died at the Naval Hospital, San Diego, California, on 24 May 1960.

The first three vessels named USS Bagley -- Torpedo Boat No. 24, Destroyer No. 185, and DD-386 -- were named for Ensign Worth Bagley. The fourth, DE-1069, honors both Worth Bagley and his brother, Admiral David W. Bagley.


I know little about him other than he was buried in Arlington National Cemetery on June 3, 1960. Research continues.

David Bagley received his early education in North Carolina and then was appointed to the United States Naval Academy. After graduation, he became an officer in the navy and served in the two world wars, rising to the rank of Admiral.

BAGLEY, DAVID WORTH
United States Navy
DATE OF BIRTH: 01/08/1883
DATE OF DEATH: 05/24/1960
BURIED AT: SECTION 8  SITE 460
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

His son, David Harrington Bagley, Admiral, United States Navy, is also buried in Arlington National Cemetery.

DW Bagley Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, August 2006


Updated: 10 June 2003  Updated: 3 September 2005 Updated: 18 August 2006 Updated: 9 December 2006
US Naval Academy SEAL