ANC Website Top BANNER 2
Emory Day Stanley, Jr.
Rear Admiral, United States Navy
California State Flag
Rear Admiral Emory Day STANLEY, Jr., a former commanding officer of the Naval Supply Depot at pier 91, died in Seattle, Washington, on December 7, 1999. He was 86.

Stanley was born in Los Angeles and early moved to Bremerton, Washington. Raised on the East Coast, in Peru and Switzerland. He was a 1935 graduate of the U.S. Naval Academy. While in the Navy he served in the Pacific, Atlantic and Mediterranean. His last Navy tour was as Auditor General of the Navy.

He moved to Seattle when he retired in 1966. He was Secretary of the SEA USE Council, the regional U.S. and Canadian consultative group of government agencies concerned with marine resource development, 1969 -1987. He was a member of the Florence Henry Memorial Chapel, The Rainer Club, The New York Yacht Club, The Army -Navy Club of Washington, DC and the American Legion.

He is survived by three daughters, Rowena Fullinwider of Norfolk, Virginia, Joan Maroulis of North Bethesda, Maryland and Dr. Marilyn Hamilton of Kansas City; seven grandchildren; 6 great grandchildren; sisters, Mrs. Katherine Virden of Pensacola, Florida and Mrs. Dorothy Van Sant of Chapel Hill, North Carolina.

A Memorial Service will be held at the Florence Henry Memorial Chapel Friday, December 10, 1999, 11:00 a.m. The Highlands, Seattle and Interment will be in Arlington National Cemetery, Wednesday, December 22, 1999,11:00 a.m. in Virginia.

He is buried in Section 2 at Arlington with his Father, Emory Day Stanley, Rear Admiral, Supply Corps, United States Navy (November 16, 1881-February 8, 1968); his Mother, Eva Cooper Stanley (February 28, 1883-February 12, 1956); and his wife, Marguerite Mountcastle Stanley (February 26, 1907-December 24, 1984).



ED Stanley Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, January 2006
Posted: 19 April 2000 Updated: 28 January 2006 Updated: 28 January 2006
US Naval Academy SEAL