ANC Website Top BANNER 2
Edward Clifford Kalbfus
Admiral, United States Navy
Pennsylvania State Flag
Born at Mauch Chunk, Pennsylvania, November 24, 1877, he graduated from the United States Naval Academy in 1899. He was appointed an Ensign in 1901 and then promoted through the grades to Rear Admiral in 1937, and to a permanent rank of Admiral on the Retired List in 1942.

EC Kalbfus US Navy PHOTO
United States Navy Photo

He took part in the Spanish-American War, the Philippine Insurrection, the Cuban Pacification in1905, the Mexican Occupation in 1914. He was Captain of the USS Pocahontas in World War I, later was Captainof the USS Iowa, USS Trenton, USS California and a member of the staff, Naval War College, 1927-29. He was Chief of Staff, Battleship Divisions, Battle Fleet, 1930; Director of War Plans, Navy Department, 1931; Commander, Destroyers, Battle Force, U.S. Fleet, 1931-34; President of the Naval War College, 1934-36 and 1938-39; member of the Navy General Board, 1942-56; Director of Naval History, 1944-45 and a Member of the American Battle Monuments Commission, 1947-52.

He died on September 6, 1954 and was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery.

His wife, Syria Florence Bron Kalbfus, who died on February 22, 1960, is buried with him.



EC Kalbfus Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, August 2006

EC Kalbfus Gravesite PHOTO
Photo By Michael Robert Patterson, 1999

KALBFUS, EDWARD CLIFFORD
ADM USN RET
DATE OF BIRTH: 11/24/1877
DATE OF DEATH: 09/06/1954
BURIED AT:   SITE 935 RH
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
   
KALBFUS, SYRIA W/O EDWARD C
DATE OF BIRTH: 11/24/1877
DATE OF DEATH: 02/22/1960
BURIED AT: SECTION 2  SITE 935 L H
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson 



Updated: 19 December 2001 Updated: 21 August 2006 Updated: 8 July 2009

US Naval Academy SEAL