ANC Website Top BANNER 2
Ernest Roland Morgan
Major General, United States Army
Virginia State Flag
From a contemporary press report:

Ernest Roland Morgan, General, United States Army (retired) was born March 29, 1932, and he was called back home November 21, 2001, following knee surgery in Huntsville, Alabama. He made national headlines in 1975 when he was captured in Beirut, Lebanon by Lebanese terrorists and released 13 days later.

He went on to become the Adjutant General of the D.C. National Guard and finally the Commanding General of the National Guard of the U.S. Virgin Islands. His military career spanned 35 years. He had a tour of duty in Korea and in Vietnam and retired in 1987.

He is survived by his wife, Ellen Morgan of Huntsville, Alabama; a daughter Deborah Manning of Fort Washington, Maryland; two sons, Michel Morgan of Haw River, North Carolina and Byron Morgan of Austin, Texas, and two brothers, Harry Morgan and Sherman Morgan of Petersburg, Virginia.

Burial 9 a.m. Thursday, December 13, at Arlington National Cemetery.

MORGAN, ERNEST ROLAND
MG   US ARMY
KOREA, VIETNAM
DATE OF BIRTH: 03/29/1932
DATE OF DEATH: 11/21/2001
BURIED AT: SECTION 66  SITE 6267-1
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY



Courtesy of Michael T. Stein:

Lieutenant Colonel Ernest Roland Morgan (1953-99)
Born in Virginia August 3rd, 1953
Cadet US.Military Academy 1972-76
Graduated as No. 34074, Class of 1976
(in the 1996 edition) he is listed as Lieutenant Colonel (date and year of rank not shown).
 Served with 1st Cavalry Division 1976-81
Served with 11th Armored Cavalry Regiment 1981-?


 34074
Lieutenant Colonel Ernest Roland Morgan, Jr. 
United States Army
August 03, 1953 - May 04, 1999
United States Military Academy, 1976
Quantico National Cemetery
Morgan, Ernest Roland III

Born 3 August 1953
Died 16 May 1999
U.S. Army, Lieutenant Colonel
Residence: Woodbridge, Virginia
Section 3, Grave 947
Buried 28 May 1999
Appointment of Colonel Ernest Roland Morgan as Adjutant General of the Militia of the District of Columbia

December 3, 1981

The President today announced his intention to appoint Colonel Ernest Roland Morgan to be Adjutant General of the Militia of the District of Columbia. He would succeed Brigadier General Wayne W. Bridges.

Colonel Morgan was Chief of Operations and Training, Artillery Brigade, Europe, in 1965-66; Executive Officer, 94th Artillery Group, Europe, in 1966-67; School Secretary, Division Chief, United States Army Intelligence School, Fort Holabird, Maryland, in 1967-69; Assistant Inspector General, United States Army, Vietnam, in 1969-70; Commander, 4th Nike Hercules Battalion, Fort Bliss, Texas, in 1971-72; Chief, Tactical ADP Branch/Staff Officer, Office of the Assistant Chief of Staff, Force Development, Army Staff, Washington, D.C., in 1972-73.

In 1973-74 he attended the Army War College. He was Chief, Plans & Programs Branch, U.S. Army Element JUSMMAT, Ankara, Turkey, in 1974-75; Director, National Security Seminar, U.S. Army War College, in 1975-77; professor of
military science, Prairie View A&M University (Texas) in 1977-79; and Deputy Assistant Chief of Staff, J - 5 Plans, Headquarters, U.S. Forces in Korea/Eighth Army, in 1979-81. He is currently Deputy Assistant Commander, J - 5, Headquarters, U.S. Forces Korea/Eighth Army.

He graduated from the University of Maryland (B.A.) and Shippensburg State College (M.S.). He resides in Houston, Texas, and was born March 29, 1932, in Petersburg, Virginia.

MORGAN, ERNEST ROLAND
MG   US ARMY
KOREA, VIETNAM
DATE OF BIRTH: 03/29/1932
DATE OF DEATH: 11/21/2001
BURIED AT: SECTION 66  SITE 6267-1
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson


Posted: 8 December 2001 Updated: 4 January 2002  Updated 4 August 2005 Updated: 7 February 2010