ANC Website Top BANNER 2
Frank Alton Armstrong, Jr.
Lieutenant General, United States Air Force
North Carolina State Flag
Courtesy of the United States Air Force

 LIEUTENANT GENERAL FRANK ALTON ARMSTRONG JR.

 FA Armstrong USAF PHOTO

Retired August 1, 1962. Died September 1, 1969. 

Frank Alton Armstrong Jr., was born at Hamilton, N.C., in 1902. He graduated from Wake Forest College in 1923 with a bachelor of laws degree. Two years later he received a bachelor of science degree from Wake Forest.
 
He began military service in February 1928 when he enlisted as a flying cadet at Nashville, North Carolina. He received primary training at Brooks Field, Texas and advanced training at Kelly Field, Texas. He received his pilot's wings in March 1929 and today is a command pilot with around 11,000 flying hours. He has flown the B-47 Stratojet in addition to many types of conventional aircraft.
 
Lieutenant Armstrong's first assignment after Kelly Field was with the Second Bombardment Group at Langley Field, Virginia. The lieutenant returned to Kelly Field in 1930 to attend the Flying Instructors' School and then went to March Field, Calif., as a flying instructor. In 1931 he transferred to Randolph Field, Texas where he continued his flying instruction duties.
 
In 1934, Lieutenant Armstrong received special navigation and instrument flying training at Rockwell Field, California, before he became a chief pilot with the Air Corps mail operations at Salt Lake City, Utah.
 
His first overseas tour was with the 78th Pursuit Squadron at Albrook Field, Canal Zone. Other pre-World War II assignments were: commander of the 13th Bombardment Squadron at Barksdale Field, La; a student at the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Alabama a military observer in England; with the 90th Bombardment Squadron at Savannah, Georgia, Air Base; and duty at Air Force Headquarters in Washington, D.C.
 
Early in 1942, Lieutenant Colonel Armstrong went to England to become the operations officer for the Eighth Bomber Command. After promotion to colonel during the same year, he became a bombardment group commander and a wing commander.
 
Colonel Armstrong led the first daylight raid ever made by the U.S. Army Air Force over Axis territory. This raid over Rouen-Sotteville, France blasted the target without loss of life or aircraft. For this operation Colonel Armstrong received the Silver Star and an oak leaf cluster to the Distinguished Flying Cross. (He had received the Distinguished Flying Cross in 1936 for the landing of a twin-engine amphibian after one engine had exploded). He was also awarded the British Flying Cross for the Rouen-Sotteville raid, the first United States officer to be so honored.
 
Early in 1943, Brigadier General Armstrong led the group over Wilhelmshaven in the first heavy bomber raid over Germany proper. The B-17 experiences during this time became the basis of Bierne Lay Jr. and Sy Bartlett's book and movie "Twelve O'Clock High".
 
He returned to the United States in August 1943 and commanded bombardment training wings at Dalhart, Texas, Ardmore, Okla., and Colorado Springs, Colo. He then headed the 315th Bomb Wing at Peterson Field, Colo.
 
Brigadier General Armstrong's stay in the United States was of short duration. By mid-year 1945 he went to the Pacific where he took command of the same bomb wing that he trained at Peterson Field.
 
During the summer of 1945 he flew numerous missions over oil targets in Japan. In August he flew from Guam to Honshu, the longest and last very heavy bombing raid in the war, without bomb-bay tanks and with an extremely heavy bomb load. In November 1945, he led the first non-stop flight from Hokkaido, Japan, to Washington, D.C., in a Boeing B-29 bomber. He was awarded an oak leaf cluster to the Distinguished Flying Cross for each of the above achievements.
 
With World War II ended, Brigadier General Armstrong could look back on many significant achievements he had made during this worldwide conflict. He had served in both theaters. He personally led the first and last heavy bombing raids of World War II.
 
Early in 1946, he became the Pacific Air Command chief of staff for operations and later that year he returned to the United States to become senior air instructor at the Armed Forces Staff College at Norfolk, Va.
 
Early in 1949, Brigadier General Armstrong began the first of two tours in Alaska. He headed the Alaskan Air Command. In addition to increasing the combat capabilities of the Air Forces in Alaska, he pioneered (with other members of the Alaskan Air Command) an air route non-stop from Alaska to Norway, and from Norway to New York. Following the flight to Norway, he received the Gold Medal of the Aero Club of Norway, the highest civil award of that country.
 
Early in 1950, Armstrong was promoted to major general and a year later returned to the United States to command Sampson Air Force Base, New York. He was commended for the harmonious relationship established between the base and surrounding civil communities in the trying period of base activation.
 
Later in 1951, Major General Armstrong became commanding general of the Sixth Air Division at MacDill Air Force Base, Florida, trained and equipped the Air Force's first B-47 Stratojet Wing.
 
The general in late 1952 commanded Strategic Air Command's Second Air Force at Barksdale Air Force Base, Louisiana. He held this position for almost four years.
 
In July 1956, Major General Armstrong returned to Alaska to again head the Alaskan Air Command. Two months later, he became commander in chief, Alaska, was promoted to lieutenant general and now heads the unified Alaskan Command with headquarters at Elmendorf Air Force Base.
 
EDUCATION
 1923 Wake Forest College, N.C., with an bachelor of laws degree
 1925 Wake Forest College, N.C., with a bachelor of science
 1928 Primary Flight Training, Brooks Field 
1929 Advanced Flight School, Kelly Field
 1930 Flying Instructors' School, Kelly Field
 1939 Air Corps Tactical School, Maxwell, Field
 1947 Armed Forces Staff College
 
ASSIGNMENTS
 1. Feb. 1928 - March 1929 Flying School at Brooks and Kelly fields, Texas
 2. March 1929 - Jan. 1930 member of Second Bomb Group, Langley Field, Va.
 3. Jan. 1930 - Feb. 1931 student at Flying Instructors' School, Kelly Field, Texas
 4. Feb. 1931 - Dec. 1931 flying instructor, March Field, Calif.
 5. Dec. 1931 - Jan. 1934 flying instructor, Randolph Field, Texas
 6. Jan. 1934 - Dec. 1934 chief pilot of the Air Corps mail operations at Salt Lake City, Utah
 7. Dec. 1934 - March 1937 pilot in pursuit and observation squadrons, Albrook Field, Canal Zone
 8. March 1937 - Nov. 1939 member of 13th Bomb Squadron, Barksdale Field, La. 
9. Nov. 1939 - Nov. 1940 commander of 13th Bomb Squadron, Barksdale Field, La. 
10. Nov. 1940 - Feb. 1941 military observer in England
 11. Feb. 1941 - April 1941 member of 90th Bomb Squadron, Savannah Air Base, Ga. 
12. April 1941 - Aug. 1941 member of the 3rd Interceptor Command, Tampa, Fla.
 13. Aug. 1941 - Feb. 1942 staff duty at Air Force Headquarters Washington, D.C.
 14. Feb. 1942 - Aug. 1943 bomb group, wing and division commander in European Theater of Operations 
15. Aug. 1943 - Nov. 1944 commander of bomber training wings at Dalhart, Texas, Ardmore, Okla., and Colorado Springs, Colo. 
16. Nov. 1944 - May 1945 commander of 315th Bomb Wing, Peterson Field, Colo.
 17. May 1945 - Sept. 1946 commander of 315th Bomb Wing in Pacific Area
 18. Sept. 1946 - June 1948 senior air advisor Air Force Staff College, Norfolk, Va. 
19. June 1948 - July 1950 deputy commanding general Alaskan Air Command
 20. July 1950 - Jan. 1951 commanding general Alaskan Air Command
 21. Jan. 1951 - May 1951 commanding general Sampson Air Force Base, N.Y.
 22. May 1951 - Oct. 1952 commanding general Sixth Air Division, MacDill Air Force Base, Fla. 
23. Oct. 1952 - July 1956 commanding general Second Air Force, Barksdale, Air Force Base, La. 
24. July 1956 - Sept. 1956 commander Alaskan Air Command
 25. Sept. 1956 - present commander in chief, Alaska
 
DECORATIONS AND MEDALS
 Distinguished Service Cross 
Silver Star 
 Distinguished Flying Cross British 
Distinguished Service Medal 
Air Medal with oak leaf cluster 
Distinguished Flying Cross with four oak leaf clusters 
Distinguished Service Medal with oak leaf cluster 
Belgian Croix de Guerre with palm 
Occupation Ribbon - Japan
 Asiatic-Pacific Campaign Medal
 European-African-Middle Eastern Campaign Medal with star 
American Defense Medal (FSO) 
World War II Victory Medal
 Philippine Independence Ribbon
 National Defense Service Medal
 Norwegian Gold Medal
 
UNUSUAL EXPERIENCES
 General Armstrong personally led first and last heavy bomber raids of World War II. The first raid was over Rouen-Sotteville, France. The last raid was over Honshu, Japan. He also led his group over Wilhelmshaven in the first heavy bomber raid over Germany proper. His mission in the Pacific was "destroy ten different oil refineries," a mission he carried out effectively.
 
In 1936 while a captain stationed at Albrook Field, Canal Zone, General Armstrong was piloting a Douglas amphibian (OA-4A). During the flight an engine exploded, but by skillful handling he landed the aircraft safely on a small strip located on the Mala peninsula.
 
The citation for his Distinguished Service Cross reads as follows:
 
The President of the United States takes pleasure in presenting the Distinguished Service Cross to Frank A. Armstrong Jr., Brigadier General (Air Corps), U.S. Army Air Forces, for extraordinary heroism in connection with military operations against an armed enemy while serving as Commander, 97th Bombardment Group (H), 8th Air Force, while leading his Group in a bombing mission on April 5, 1943, against enemy ground targets in Europe. Brigadier General Armstrong's gallant leadership and unquestionable valor in aerial combat have upheld the highest traditions of the military service and reflect great credit upon himself, the 8th Air Force, and the U.S. Army Air Forces. 
 
Headquarters: European Theater of Operations. U S Army, General Order No. 53 (1943)



FA Armstrong, Jr. Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, January 2006
ARMSTRONG, FRANK A
LTG USAF
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF BIRTH: 05/24/1902
DATE OF DEATH: 08/20/1969
DATE OF INTERMENT: 08/25/1969
BURIED AT: SECTION 34  SITE 13-A
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson


Posted: 22 August 2000  Updated: 7 September 2004 Updated: 26 November 2005 Updated: 28 January 2006 Updated: 19 June 2011
Distinguished Service Cross
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Distinguished Flying Cross - 5 Awards
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

    Silver Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

USAF Distinguished Service Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

US Army Distinguished Service Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Air Medal - 2 Awards