ANC Website Top BANNER 2
George Henry Decker
General, United States Army
New York State Flag
General George Henry Decker (February 16, 1902–February 6, 1980) was Chief of Staff of the United States Army from 1960 to 1962. General Decker was born in Catskill, New York and attended Lafayette College in Easton, Pennsylvania, receiving an economics degree in 1924. He served in the U.S. Army from 1924 to 1962. He married the former Helen E. Inman in 1926. He died on February 6, 1980 in Washington, D.C.

According to his official U.S. Army biography, he was commissioned a second lieutenant of infantry in June 1924, and began his Army service with the 26th Infantry Regiment, then stationed at Plattsburg Barracks in upstate New York. In 1928, he was sent to Hawaii, where he served with the 35th Infantry Regiment until 1931. He was promoted to first lieutenant in April 1930. After attending advanced infantry training at the Infantry School at Fort Benning in 1932, he remained at Fort Benning with the 29th Infantry Regiment until 1935, followed by service at Vancouver Barracks, near Portland, Oregon with the 7th Infantry Regiment from 1935 to 1936 (during which time he was promoted to captain, in August 1935).

In 1936, he was sent to the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, from which he graduated in 1937. Subsequently, he served with the 10th Infantry Regiment at Fort Thomas, Kentucky and Fort McClellan, Alabama, and the 9th Infantry Regiment at Fort Bragg, North Carolina. In 1940 he took command of Headquarters Company, I Corps, at Fort Jackson, South Carolina and was assistant supply and logistics officer, 1940–1941. In 1941 came a flurry of promotions: to temporary major (January), permanent major (June), and temporary lieutenant colonel (December). He was sent to Washington, D.C. to serve on the War Department General Staff, where he was assigned to the Office of the Assistant Chief of Staff for Supply. He was promoted to temporary Colonel in October 1942 and became deputy chief of staff of the Third Army, Fort Sam Houston, Texas. He was then sent overseas to the Southwest Pacific, where he became deputy chief of staff and then chief of staff of the Sixth Army, a position he held through the end of World War II. He had been promoted to temporary brigadier general in August 1944 and major general in June 1945, and participated in Sixth Army operations in New Guinea, the Solomon Islands and the Philippines.

General Decker returned to Washington in 1946 to Headquarters, Army Ground Forces and Headquarters, Army Service Forces, but soon went back to the Pacific as deputy commanding general and chief of staff of United States Forces, Middle Pacific, Hawaii from 1946 to 1948.

General Decker became commanding general of the 5th Infantry Division in 1948, and in 1950 was assigned to the Office of the Comptroller of the Army as Chief of the Budget Division. Promoted to temporary lieutenant general in 1952, he became comptroller of the Army from 1952 to 1955. He was promoted to permanent brigadier general in April 1953 and permanent major general in July 1954. In 1955, he went to Germany as commanding general of VII Corps at Stuttgart, and was promoted to temporary general in May 1956.

From 1956 to 1957, General Decker was deputy commander-in-chief of the United States European Command at its headquarters in Rocquencourt, outside Paris, France. From 1957 to 1959 he was commander-in-chief, United Nations Command, and commanding general, United States Forces, Korea and Eighth U.S. Army.

General Decker was appointed Vice Chief of Staff of the Army in 1959, and on October 1, 1960 became Chief of Staff of the Army, serving in that capacity until September 30, 1962. According to his Army biography, highlights of his tenure were supervising augmentations to meet the crisis in Berlin (surrounding the construction of the Berlin Wall in 1961), increasing special warfare forces, initiating new divisional and forward depot concepts, and expanding the Army to sixteen divisions. General Decker retired at the end of his tenure.

General Decker's awards and decorations included the Distinguished Service Medal (with one Oak Leaf Cluster), the Silver Star, the Legion of Merit and the Bronze Star.



Born: Catskill, New York, February 16, 1902. BS, Lafayette College, Easton, PA, 1924. Graduate, Infantry School, Fort Benning, Georgia, 1932, Command & General Staff School, Fort Leavenworth, KansasS, 1937. DSc, Lafayette College, 1943, LLD, St Peters College, 1959, LittD, PA Military College, 1961. Married: Helen E. Inman, June 2, 1926.

Commissioned a Second Lieutenant, Infantry, 1924, and advanced through the grades to General, 1956.

With 26th Inf, Plattsburgh, New York, 1924-28, 35th Infantry, Schofield Barracks, Hawaii, 1928-31, 29th Infantry, Fort Benning, Georgia, 1932-35, 7th Infantry, Vancouver Barracks, Washington, 1935-36, 10th Infantry, Fort Thomas, Kentucky, 1937-40, 39th Infantry, Fort Bragg, North Carolina, 1940. HQ, 9th Division, Fort Bragg, 1940-41, HQ I Corps, Columbia, South Carolina, 1941. Member, War Department General Staff, 1941-42. Deputy Chief of Staff, 3rd Army, San Antonio, Texas, 1942-43, Deouty Chief of Staff, 6th Army, 1943-44. Chief of Staff, 6th Army, May 1944-January 1946. Deputy commander and Chief of Staff, US Army Pacific, 1946-48. Commadning General, 5th Infantry Division, July 1948-March 1950. Budget officer, Dept of Army, 1950-52, comptroller, 1952-55. Commadning General, II Corps, 1955-56. Dep Commander-in-Chief, European Command, 1956-57. Commander-in-Chief, UN Command, and commander, US Forces in Korea, Commanding General, 8th Army, 1957-59. Vice Chief of Staff, US Army, 1959-60. Chief of Staff, US Army, 1960-62. Retired : 1962. President, Manufacturing Chemists Assn, 1963-69.

Medals: DSM with OLC, Silver Star, Legion of Merit, Bronze Star (US), also medals from governments of Argentina, Colombia, France, Germany, Greece, Italy, Korea, Peru, Philippines, Thailand, Venezuela. Member: Phi Gamma Delta.

Episcopalian. Mason. Home: Washington, DC. Died: February 6, 1980.

In the early years of WWII he served on staff duty in Washington , DC, later becoming Deputy Chief of Staff of the 3rd Army in Texas and then, in February 1943, of the 6th Army, under Walter Krueger, Southwest Pacific Theater.

Promoted to Colonel, he became Chief of Staff, 5th Army, May 1944. Advanced to temporary Brigadier General August 1944 and temporary Major General June 1945, taking part in Philippines campaign and later in the occupation of Japan. In July 1946 he was appointed deputy commander, Chife of Staff, of Middle Pacific Army Forces, and in July was named commander of the 5th Infantry Division, Fort Jackson, South Carolina. In March 1950 he returned to Wash, DC, becoming chief of the Budget Division and in 1951 Comptroller of the Army.

Promoted to temporary Lieutenant General in May of the latter year. February 1955-June 1956 commander of VII Corps in Germany, and from June 1956, following promotion in May to the temporary rank of General, was deputy commander of UN Forces, US Forces, and 8th Army, all in South Korea. In August 1959 he was appointed Vice Chief of Staff of the US Army, and in October 1960 he succeeded Lyman L. Lemnitzer as Chief of Staff. At the expiration of his term in October 1962, he retired from the Army.

He is buried in Section 7 of Arlington National Cemetery.



Portrait Courtesy of the U.S. Army Center For Military History

GH Decker Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, January 2006


Updated: 18 November 2000 Updated: 23 November 2001 Updated: 15 January 2003  Updated: 14 September 2005 Updated: 28 January 2006
Updated: 9 December 2006
Distinguished Service Medal 2 awards
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Silver Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Legion of Merit
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bronze Star Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

American Memory