ANC Website Top BANNER 2
James Archibald Frear
Private First Class, United States Army 
Colonel, Wisconsin National Guard
Member of Congress
Wisconsin State Flag
Born at Hudson, Wisconsin, October 24, 1861, the son of Aaron H. and Margaret J. Frear. He served in the Army Signal Corps for five years.

He received his LL.B degree at National Law University and practiced law at Hudson, 1884. He served as City Attorney for several terms of office. He was appointed District Attorney, St. Croix County, Wisconsin, and was re-elected for two additional terms, 1897-1901.

He was elected a member of the Wisconsin State House of Representatives, 1902 and to the Wisconsin State Senate, 1904. He was Chairman of the Wisconsin Legislature Insurance Investigation, 1906. He was Wisconsin Secretary of State, 1907-13.

He then served as a Member of the 63rd to 72nd Congresses (1913-33) from the 10th Wisconsin District and the 73rd Congress (1933-35) from the 9th Wisconsin District. He was a Republican and a resident of Hudson, Wisconsin.

Following his service in Congress, he practiced law in Washington, D.C. where he died on May 28, 1939. He was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery.

His wife, Harriet E. Frear (1868-1949), is buried with him, as are his father, Aaroh H. Frear, Sergeant, Company D, 2nd Wisconsin Volunteer Cavalry of the Civil War (Novemebr 13, 1834-December 22, 1926) and his mother, Margaret J. Frear (July 4, 1835-May 30, 1925).



Courtesy of the U.S. House of Representatives:

FREAR, James Archibald, a Representative from Wisconsin; born in Hudson, St. Croix County, Wis., October 24, 1861; attended the public schools, and Laurence University, Appleton,  Wis., in 1878; moved with his parents to Washington, D.C., in 1879; served in the Signal Service, United States Army, 1879-1884; was graduated from the National Law University, Washington, D.C., in 1884; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Hudson, Wis.; city attorney of Hudson in 1894 and 1895; served eleven years with the Wisconsin National Guard, retiring with the rank of colonel and judge advocate; district attorney of St. Croix County 1896-1901; member of the State assembly in 1903; served in the State senate in 1905; secretary of state of Wisconsin 1907-1913; elected as a Republican to the Sixty-third and to the ten succeeding Congresses (March 4, 1913-January 3, 1935); was not a candidate for renomination in 1934; resumed the practice of law in Washington, D.C., where he died May 28, 1939; interment in Arlington National Cemetery.

FREAR, AARON H
SGT D 2ND WIS CAV CIVIL
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF DEATH: 12/22/1926
DATE OF INTERMENT: Unknown
BURIED AT: SECTION ES  SITE LOT 3497
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

FREAR, HARRIET W/O FREAR, JAMES A
DATE OF DEATH: 08/09/1948
DATE OF INTERMENT: 08/11/1948
BURIED AT: SECTION 2  SITE 3496
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
 WIFE OF JA FREAR, PFC USA

FREAR, JAMES A
PVT USA
VETERAN SERVICE DATES: Unknown
DATE OF DEATH: 05/28/1939
DATE OF INTERMENT: 05/31/1939
BURIED AT: SECTION EAST  SITE 3496
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
 
FREAR, MARGARET W/O AARON H
DATE OF DEATH: 05/31/1925
DATE OF INTERMENT: Unknown
BURIED AT: SECTION E  SITE 3497
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
WIFE OF AH FREAR - SGT D 2ND WIS CAV



JA FREAR

AH FREAR
Photos by Michael Robert Patterson



Updated: 19 November 2000 Updated: 5 March 2003  Updated: 16 December 2004
US House of Representatives - SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

JA Frear Gravesite PHOTO December 2004

AH Frear Gravesite PHOTO December 2004
Photos By M. R. Patterson, 3 December 2004