ANC Website Top BANNER 2
Joseph Lawton Collins
General, United States Army
Louisiana State Flag
J LAWTON COLLINS PHOTO  Born on May 1, 1896 at New Orleans, Louisiana, he graduated from West Point in 1917.

He was an aggressive and able commander in World War II with the VII Corps, which fought at Guadalcanal and which went ashore at Utah Beach in the invasion of France, fighting throughout the remainder of the campaign in Europe. 

He had been initially sent to Hawaii as Chief-of-Staff of VII Corps, to organize its defenses after the attack on Pearl Harbor. He then replaced General Alexander Vandegrift (USMC) as commander of the 25th Division on Guadalcanal, where he earned the nickname "Lightnin' Joe" for his aggressive pursuit of the enemy.

In February 1944 he assumed command of VII Corps and led the breakout from the Normandy beachhead in June. He commanded successful operations at Argentan-Falaise, Cherbourg, St. Lo, Namur and Aaches (first major German city to fall to the Allies), and later at Cologne, Remagen and the Ruhn pocket in Germany. He was promoted to Lieutenant General in April 1945.

He was Chief-of-Staff of the United States Army during the Korean War and served later as United States Ambassador to Vietnam early in U.S. involvement in that country.

He died in Washington, D.C. on September 12, 1987 of cardiac arrest and was buried in Section 30 of Arlington National Cemetery. His wife, Gladys Easterbrook Collins, daughter of the first Chief of Army Chaplains Colonel Edmund P. Easterbrook (1894-1989), is buried with him.

His brother, James Lawton Collins, Major General, United States Army, and his nephew, James Lawton Collins, Jr., Brigadier General, United States Army, are also buried in Arlington National Cemtery.


Courtesy of the United States Army
Center For Military History

Joseph Lawton Collins was born in New Orleans, Louisiana, on 1 May 1896;  he graduated from the United States Military Academy, 1917; was commissioned a Second Lieutenant and assigned to the 22d Infantry, April 1917; he was promoted to First Lieutenant, May 1917, and temporary Captain, August 1917; he attended the Infantry School of Arms at Fort Sill and served with his regiment at various locations, 1917–1919; he was promoted to Captain, June 1918, and to temporary Major, September 1918; he commanded the 3d Battalion, 22d Infantry, in France, 1919, and was assistant chief of staff, G–3, of American Forces in Germany, 1920–1921; he married Gladys Easterbrook, 1921; he reverted to Captain, 1920; 

He was instructor in the department of chemistry at West Point, 1921–1925; he graduated from the company officer course at the Infantry School, Fort Benning, 1926, and from the advanced course at the Field Artillery School, Fort Sill, 1927; was an instructor in weapons and tactics at the Infantry School, 1927–1931; was promoted to Major, August 1932; was executive officer of the 23d Brigade, Manila, and assistant chief of staff, G–2, Philippine Division, 1933–1934; graduated from the Army Industrial College, 1937, and the Army War College, 1938; was an instructor at the Army War College, 1938–1940; he was promoted to Lieutenant Colonel, June 1940; 

He was chief of staff of the VII Corps, 1941; he was promoted to the temporary ranks of Colonel, January 1941, Brigadier General, February 1942, and Major General, May 1942; was chief of staff of the Hawaiian Department, 1941–1942, and commanding general of the 25th Infantry Division on Oahu and in operations against the Japanese on Guadalcanal, 1942–1943.

H commanded VII Corps in the Normandy invasion and in Western European campaigns to the German surrender, 1944–1945; was promoted to temporary Lieutenant General (April) and permanent Brigadier General (June), 1945; he was deputy Commanding General and Chief of Staff of Army Ground Forces,  August–December 1945; he was Director of Information (later Chief of Public Information) of the Army, 1945–1947; he was Deputy (later Vice) Chief of Staff of the United States Army, 1947–1949; he was promoted to temporary General and permanent Major General, January 1948; he was Chief of Staff of the United States Army, 16 August 1949–15 August 1953.

H was the Army’s senior officer throughout the Korean War, directed the Army’s operation of the railroads, brought the first Special Forces group into the order of battle, and was closely associated with the development of the Army’s contribution to the newly established North Atlantic Treaty Organization; he was representative of the United States to the Military Committee and the Standing Group of NATO, 1953–1954; he was special representative of the United States in Vietnam with Ambassadorial rank, 1954–1955; he returned to his NATO assignment; he retired from active service, March 1956 and died in Washington, D.C., on 12 September 1987.  He was buried with full military honors in Arlington National Cemetery.



Joseph Lawton Collin PORTRAIT


Joseph Lawton Collins Gravesite Photo
Photo By Ron Williams

JL Collins Gravesite PHOTO
Photo courtesy of Russell C. Jacobs, March 2006


Updated: 12 November 2000  Updated: 13 June 2001 Updated 9 May 2002  Updated: 22 February 2003 Updated: 31 August 2003 
Updated: 4 June 2004  Updated: 14 September 2004 Updated: 18 December 2005 Updated: 26 March 2006 Updated: 1 October 2006
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

JL Collins Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patteson, 28 June 2003