ANC Website Top BANNER 2
John Ramsey Pugh
Major General, United States Army
Pennsylvania State Flag

Courtesy of the 3rd Armored Division
Museum & Archives

JR Pugh PHOTO

Born 27 July 1909 in Pennsylvania, James Ramsey Pugh was commissioned a Second Lieutenant of Cavalry on graduation from the United States Military Academy in 1932.

In World War II, he was the G2 of I Corps in the Philippines.  He was captured at Corregidor and was a prisoner of war from 1942 to 1945. 

After the war, he commanded the 325th Airborne Infantry Regiment in the 82d Airborne Division (1949-50); commanded the 2d Squadron, 3d Armored Cavalry Regiment (1950-51); served on the Army G3 Staff (1951-53); served with the Central Intelligence Agency (CIA) 1953-54; attended the Naval War College (1955); served as Chief-of-Staff of the Berlin Command (1957-58); was the G3 of 8th Army in Korea (1960); was Chief-of-Staff of 2d Army (1960-62); Commander, 3d Armored Division (1962-64); and Commander, VI Corps (1964-66).

He retired as a Major General in 1966.

His awards included three Silver Star Medals, the Distinguished Service Medal, the Legion of Merit, and the Bronze Star Medal. 

General Pugh died at Round Hill, Virginia, on 2 March 1994 and was buried with full military honors in Section 1 of Arlington National Cemetery.



JR Pugh Gravesite PHOTO
Photo By: M. R. Patterson, July 2002


PUGH, JOHN R
MG   US ARMY
DATE OF BIRTH: 07/27/1909
DATE OF DEATH: 03/02/1994
BURIED AT: SECTION 1  SITE 331 LH 
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Webmaster: Michael Robert Patterson



Posted: 7 July 2002  Updated: 27 July 2003 Updated: 31 October 2009
US Military Academy (West Point) SEAL
 

    Silver Star Medal 3 awards
 
 

Distinguished Service Medal
 
 

    Legion of Merit
 
 

     Bronze Star Medal
 
 
 


 

 
JR Pugh Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patterson, 28 June 2003