ANC Website Top BANNER 2
Robert Augur Hewitt
Major General, United States Army
Missouri State Flag
Courtesy of Michael T. Stein:

Major General Robert Augur Hewitt
Born July 11th, 1910
Cadet United States Military Academy July 2, 1928
Second Lieutenant (Field Artillery) 1932 (Number 9383)
First Lieutenant August 1, 1935
Captain (AUS) October 3, 1940
Captain June 10, 1941
Major (AUS) February 1, 1942
Lieutenant Colonel (AUS) July 8, 1942
Colonel (AUS) January 13, 1943
Colonel (AUS) Terminated June 30, 1947
Lieutenant Colonel July 15, 1948
Colonel October 6, 1953
Brigadier General May 15, 1956
Major General 1961

Served with a Batery of the 3d Field Artillery, Fort Sheridan 1932-33.
Served with Company 1699, CCC, Milwaukee 1933.
Commanding Officer, 640 CCC, Washburn 1933.
Aide-de-Camp to Brigadier General Frank C. Bolles, Fort Sheridan 1933-35.
Aide-de-Camp to Major General Frank C. Bolles, Fort Sam Houston 1935.
Aide-de-Camp to Major General Frank C. Bolles, Fort Omaha, Nebr. 1935-36.
Student Officer, Field Artillery School, Fort Sill 1936-37.
Brigade Meteorological Officer, 11th Field Artillery Brigade, Hawaii 1937-39.
Supply Officer, 1st Battalion, 83d Field Artillery 1939-40.
Commanding Officer, Battery A, 20th Field Artillery Battalion 1940-41.
Instructor (Drawing), US. Military Academy July 1st - December 31st, 1941.
Served with G-3 Section, General Headquarters (GHQ), Washington D.C. 1942.
Secretary, General Staff, Army Ground Forces 1942.
Assistant Chief of Staff G-3 (Operations & Training), II US. Corps 1942-43.
Executive Officer, G-3 Section, 1st US. Army 1943-45.
Student, 1 Command Class, Command & General Staff School 1945-46.
Instructor, Command & General Staff School 1946-49.
Commanding Officer, 6th AFA Battalion 1949-50.
Commanding Officer, 5th Field Artillery Group 1950.
Served with Office of the Secretary of Defense 1950-52.
Executive Officer, 40th Division Artillery 1952-53.
Student, National War College 1954.
Service 1954-60 unknown at this time.
Director of Military Personnel (DCOS Personnel) US.Army 1960-63.
Commanding General, 5th Army Air Defense Region 1963-65.
Chief, Military Assistance Advisory Group, Germany 1965-67.
Retired 1967

Legion of Merit (4) - Silver Star - DSM - Order of Leopold w/Palm (Belgium) - Croix de Guerre w/Palm (Belgium)

Son of Lieutenant Colonel Robert B. Hewitt (USMA Class of 1904), Grandson of Colonel Ammon A. Augur (USMA Class of 1877)


Hewitt, Robert Augur
Born July 11, 1910
Died August 19, 1999
United States Army
Major Genreal
Residence: Raymore, Missouri
Arlington National Cemetery, Section 3, Grave 2237-1
Buried September 1, 1999

On September 26, 1958, the New York Herald Tribune newspaper, quoted the words of Brigadier General Robert A. Hewitt, the commanding general of the 52nd Artillery Brigade (Air Defense) at the unveiling ceremony:

"We sincerly believe that this Nike family of of guided missiles is the most reliable yet developed and is the only one which offers great promises for future development as an anti-missile missile defense system. Army air defense elements now have built an effective mantle of missile fire that extends from Boston to our nation's capital and includes Providence, New York City, Philadelphia and Baltimore."

On October 15, 1958, the remainder of Fort Tilden's Nike missile site was fully converted to Nike Hercules missiles. These missiles remained at Fort Tilden until they were removed in 1972. 


Research regarding General Hewitt's career continues.
Posted: 25 October 2001 Updated: 7 March 2003 Updated: 17 August 2003  Updated: 11 September 2005
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 
 
 
 
 
 
 

Silver Star Medal
Silver Star Medal
 
 
 
 
 

Legion of Merit
Legion of Merit (4)
 
 
 
 
 

Distinguished Service Medal
Distinguished
Service Medal
 
 

RA Hewitt Gravesite PHOTO June 2003
Photo By M. R. Patterson, 28 June 2003