ANC Website Top BANNER 2
Richard Powell Ovenshine
Brigadier General, United States Army
Ohio State Flag
Richard Powell Ovenshine, United States Military Academy, 1919, retired as a Brigadier General in 1954. He was the grandson of Samuel Ovenshine, Brigadier General, United States Army.

Richard Powell Ovenshine was born on 6 November 1899 in Columbus, Franklin County, Ohio. He received a B .A. degree at West Point in 1919. He received a B.S. at M.I.T. in 1923. He died on 14 July 1992 in Bloomfield Hills, Oakland, Michigan. 

He served in the Korean was as a Colonel.

He was buried with full military honors in Arlington National Cemetery.


Courtesy of Michael T. Stein:

Brigadier General Richard Powell Ovenshine
 Born November 6, 1899 in Ohio
Died July 14, 1992

Cadet U.S. Military Academy 1917-19
Graduated as No. 6326, Class of 1919

Second Lieutenant, 1919
First Lieutenant, 1923
Captain, 1935
Major, 1940
Lieutenant Colonel (Army of the United States) 1941
Colonel (Army of the United States) 1943
Colonel, United States Army, 1948
Brigadier General, United States Army

On tour of observation of Belgian, French and Italian battle fronts in 1919
Student Officer, The Infantry School 1919-20
Instructor (Economics, Government & History), US. Military Academy 1929-31
Commanding Officer, Company B, 45th Infantry Regiment (Philippines) 1931-32
Commanding Officer, Company G, 57th Infantry Regiment 1932-33
Adjutant, 2nd Battalion, 57th Infantry Regiment 1933-34
Aide-de-Camp to Brigadier General Alexander T. Ovenshine, Fort Sam Houston 1934-35
On historical research duty with the American Battle Monuments Commission 1935-38
Commanding Officer, Company E, 23rd Infantry Regiment 1938-39
Commanding Officer, Company H, 23rd Infantry Regiment 1939-40
Commanding Officer, 1st Battalion, 23rd Infantry Regiment July-October 1940
Served with Student Training Units, Infantry School, Ft. Benning 1940-41
Student, Special Class 1, Command & General Staff School 1941-42
Executive Officer, 335th Infantry Regiment 1942-43
Assistant Chief of Staff G-1 (Personnel), X Corps January-May 1943
Chief of Staff, 13th Airborne Division May-November 1943
Chief of Staff, 98th Infantry Division 1943-44
Chief of Staff, 27th Infantry Division 1944-45
Acting Assistant Inspector General, 8th US. Army 1945-46
Inspector General, IX Corps January-October 1946
Served in Office of the Inspector General of the Army 1946-49
Assistant Chief of Staff G-1 (Personnel), IX Corps 1949-50
Commanding Officer, 31st Infantry Regiment 1950
Chief of Staff, 3rd Logistics Command 1950-51
Commander, 3rd Logistics Command (Korea) 1951
Chief, Infantry Branch, Career Management Division, Army General Staff 1951-54
Retired August 31st, 1954
 Legion of Merit (2) - Silver Star - Army Commendation Ribbon
Grandson of Brigadier General Samuel Ovenshine
Son of Brigadier General Alexander T. Ovenshine



Posted: 14 January 2002 Updated: 17 January 2002
Updated: 31 May 2004
US Military Academy (West Point) SEAL
 
 

Silver Star Medal
Silver Star
Medal
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Legion of Merit
Legion of
Merit (2)