Charles Edgar Clark – Rear Admiral, United States Navy

Date Icon Publish Date

Born at Bradford, Vermont, on August 10, 1834 he graduated from the United States Naval Academy in 1863. He married Marie L. Davis.

He was promoted to Ensign on October 1, 1863 and then promoted through the grades to Rear Admiral on June 16, 1902.

He served aboard the USS Ossippee, West Gulf Blockading Squadron in 1863-65; at the Battle of Mobile Bay and the capture of Fort Morgan, August 1864; on the USS Vanderbilt, Pacific Squadron, 1865-67; commanded the USS Ranger, 1883-86; comanded the USS Mohican, 1893-94; the USS Montgomery, 1896-98; and the battleship USS Oregon during a cruise from San Francisco to Key West and then in the battle of Santiago (Spanish-American War) on July 3, 1898. For emminent and conspicuous conduct in this battle he was advanced six numbers in rank.

He was raised seven numbers in rank and promoted to Rear Admiral, June 16, 1902. He then served as Governor, the Naval Home, Philadelphia, 1901-04, an President of the Naval Examining and Retiring Board, 1904-05. He retired from active duty on August 10, 1905.

He died in Washington on October 1, 1922 and was buried in Section 2 of Arlington National Cemetery.

His wife, Mary Louisa Davis Clark (1848-1934) is buried with him as are other members of the family, including his sons-in-law, Rear Admiral Samuel Shelburn Robison, and Charles Frederick Hughes, Admiral, United States Navy.


ceclark3 ceclark4

ceclark


CLARK, CHARLES E

  • R/ADM USN
  • DATE OF DEATH: 10/01/1922
  • BURIED AT: SECTION E/W  SITE 893
  • ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

CLARK, MARIA LOUISA W/O CHARLES E

  • DATE OF DEATH: 01/22/1934
  • BURIED AT: SECTION EAST  SITE 893
  • ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
  • WIFE OF CE CLARK, REAR ADM US NAVY

clark-robison-hughes-families-section2-042304

Leave a Reply

Your email address will not be published.