Clarence John Brown – Vice Admiral, United States Navy

Date Icon Publish Date

Clarence John Brown (1895-1973)

Born on January 15, 1895 in Plum City, Wisconsin.

B.S. from the University of Wisconsin in 1915. Commissioned in the Medical Corps in 1917. Medical Inspector with the Haitian Constabulary 1918-1921. Served at Naval Station Guam 1926-1928 and Guantanamo Bay Naval Station 1941-1942.

Rear Admiral in September 1942. Duty at Naval hospital Philadelphia 1942-1944. Staff officer with Commander Twelfth Fleet 1944-1945.

Assignments after the war included Deputy Chief of the Bureau of Medicine and Surgery January 1951-May 1954.  Retired as Vice Admiral in May 1954.  Decorations included the Distinguished Service Medal and two Legions of Merit.

Died on August 28, 1973.

cjbrown-gravesite-photo-june-2007-001

BROWN, CLARENCE JOHN

  • Vice Admiral, United States Navy
  • DATE OF BIRTH: 01/15/1895
  • DATE OF DEATH: 08/28/1973
  • BURIED AT: SECTION 4  SITE 36
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

BROWN, AUGUSTA DUWE

  • DATE OF BIRTH: 09/23/1891
  • DATE OF DEATH: 04/05/1983
  • BURIED AT: SECTION 4  SITE 36
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

cjbrown-gravesite-photo-april-2004-001.jpg

Leave a Reply

Your email address will not be published.