Clarence Ransom Edwards – Major General, United Staees Army

Clarence Ransom Edwards of Ohio
Appointed from Ohio, Cadet, United States Military Academy, 1 September 1879 (52)
Second Lieutenant, 23rd U. S. Infantry, 13 June 1883
First Lieutenant, 1st U. S. Infantry, 25 February 1891
Transferred to the 23rd U. S. Infantry, 20 July 1891
Captain, Infantry, 30 July 1898
Assigned to the 10th U. S. Infantry, 1 January 1899
Major, Assistant Adjutant General of U. S. Volunteers, 12 May 1898
Lieutenant Colonel, 37th U. S. Volunteer Infantry, 17 August 1899
Honorably mustered out of the volunteer service, 2 July 1901
Colonel, Chief of Bureau of Insular Affairs, 1 July 1901 to

credwards-wwi-photo-01Major General Clarence Ransom Edwards
Artist: George Holburn Snowborn (1902-1990)
1942 Bronze with granite base

credwards-statue-photo-01

Major General Clarence Ransom Edwards (1859-1931) was the commander of the 26th Yankee Division from Connecticut during most of World War I.

The 26th Division was one of the most decorated divisions and one of the longest under fire during the war.

Edwards himself received a Distinguished Service medal.

EDWARDS, CLARENCE R
MAJOR GEN US ARMY

  • DATE OF DEATH: 02/14/1931
  • BURIED AT:   SITE LOT 4073
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
Read also our most popular topics on Arlington National Cemetery

Leave a Reply

Your email address will not be published.