Frank A. Keating – Major General, United States Army

Date Icon Publish Date

Frank A. Keating

  • February 4, 1895 Born, New York City
  • May 18, 1915 Entered Military Service
  • April 28, 1917 Commissioned as First Lieutenant
  • 1917-1918 Served in Combat in France
  • July 30, 1918 Promoted to Captain
  • 1918 Assigned as instructor at the Infantry Weapons School in Chatillion-Sur-Seine, France
  • December 30, 1919 Honorably discharged
  • July 1, 1920 Received commission as First Lieutenant and promoted to Captain
  • 1921-1922 Student in the Company Officers’ Course at Fort Benning, Georgia
  • 1922-1924 Instructor for Iowa and Minnesota National Guards
  • 1924 Sent to Japan and the Philippines
  • 1927-1929 Served with 3rd Infantry at Fort Snelling, Minnesota
  • 1929 Sent to Hawaii
  • May 24, 1933 Promoted to Major
  • 1934-1938 Served with Organized reserves in Cincinnati and Columbus, Ohio
  • 1937 Cited for outstanding accomplishment during Ohio River flood
  • 1939 Graduated from Command and General Staff School, Fort Leavenworth, Kansas
  • 1939 Assigned to 15th Infantry at Camp Lewis, Washington. Served with Major Mark Clark and Lieutenant Colonel Dwight D. Eisenhower
  • 1941 Assigned to Operations and Training division of the War Department General Staff
  • December 11, 1941 Promoted to Colonel
  • December 1941 Assigned as Chief of Staff of 2nd Infantry Division at Fort Sam Houston, Texas
  • 1942 Called to Washington and assigned by Chief of Army Ground Forces to organize an Amphibious Training Center at Camp Edwards, Massachusetts
  • July 27, 1942 Promoted to Brigadier General
  • January 20, 1944 Assumed command of the 102nd Infantry
  • July 2, 1945 Promoted to Major General
  • May 1945-January1946 Served as Military Governor of Germany
  • 1946-1948 Assigned as Commander of Troops in Berlin, Deputy Military Governor of the U.S. Zone of Germany and Deputy to General Lucius Clay of
  • the Allied Control Council
  • 1948 Assigned as Commanding General, 1st Service Command, Boston, Massachusetts
  • 1950 Appointed Chief U.S. Military Advisor to Korea
  • August 31, 1950 Retired
  • April 28, 1973 Died at age 78

fakeating-gravesite-photo-october-2009-001

KEATING, FRANK A

  • MG USA
  • VETERAN SERVICE DATES: Unknown
  • DATE OF BIRTH: 02/04/1893
  • DATE OF DEATH: 04/28/1973
  • DATE OF INTERMENT: 05/02/1973
  • BURIED AT: SECTION 5  SITE 7033 RH
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
Read also our most popular topics on Arlington National Cemetery

Leave a Reply

Your email address will not be published.