Frederick Harry Black – Brigadier General, United States Army

Date Icon Publish Date

Frederick Harry Black (1894-1986).

Born in Meadville, Missouri on April 17, 1894

Commissioned in the Field Artillery in 1917. Instructor at the School of Fire 1918-1920 and the Field Artillery School 1932-1936. Graduated from Command and General Staff School in 1939. Instructor with the New York National Guard 1939-1941.

In the Supply Division at the War Department General Staff 1941-1942. Commander of 26th Infantry Division Artillery 1942-1943, then 99th Infantry Division Artillery 1943-1945. Brigadier General in September 1944.

Commanding General of Infantry Replacement Training Center at Camp Blanding November 1945-February 1946.
Reverted to Colonel in February 1946. Retired in June 1950. Decorations included the Silver Star, Legion of Merit and two Bronze Stars. Died on July 2, 1986.


  • 1942 – 1943Commanding Officer Artillery 26th Division
  • 1943 – 1945Commanding Officer Artillery 99th Division
  • 1945 – 1946Commandant Infantry Replacement Training Center Camp Blanding
  • 1950 Retired

fhblack-gravesite-photo-august-2006


BLACK, FREDERICK H

  • Brigadier General, United States Army
  • DATE OF BIRTH: 04/17/1894
  • DATE OF DEATH: 07/02/1986
  •  BURIED AT: SECTION 4  SITE 2690-B
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

BLACK, FREDERICK H JR

  • AR United States Army
  • DATE OF BIRTH: 09/09/1921
  • DATE OF DEATH: 12/14/1996
  • BURIED AT: SECTION 4  SITE 2690-B
  • ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

Leave a Reply

Your email address will not be published.