Frank Sheldon Clark – Brigadier General, United States Army

Biography and Photo Courtesy of Russell C. Jacobs: June 2007

Frank Sheldon Clark (1885-1975)

Born in Greenfield, Massachusetts on August 2, 1885.

B.S. from Norwich University in 1909. Commissioned in the Coast Artillery Corps in 1909. Served in the Philippines 1911-1914. Professor of Military Science and Tactics at the University of Maine 1914-1917. With the American Expeditionary Force 1917-1919. Graduated from Command and General Staff School in 1925, the Army War College in 1930 and the Naval War College in 1931. With the War Plans Division of the War Department General Staff 1931-1935 and again 1938-1940.

Brigadier General in October 1940. Commandant of the Coast Artillery School October 1940-January 1942.

Commanding General of 41st Coast Artillery Brigade in 1942, then Seacoast Artillery Replacement Center at Camp McQuaide 1942-1943. Commanding General of the Boston Sub-sector and harbor Defenses March 1943-January 1944. Member of the Joint Post War Separation Committee Board, Office of the Secretary of War and office of the Chief of Staff, U.S. Army January 1944 until retired in November 1945.

Decorations included the Legion of Merit.

Died on February 6, 1975.

fsclark-gravesite-photo-june-2007-001

CLARK, LENA MAY W/O FRANK

  • DATE OF BIRTH: 12/01/1883
  • DATE OF DEATH: 02/01/1958
  • BURIED AT: SECTION 30  SITE 688 RH
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
  • WIFE OF FS CLARK, BRIG GEN USA
Read also our most popular topics on Arlington National Cemetery

Leave a Reply

Your email address will not be published.