George Thomas Summerlin – Captain, United States Army Foreign Service Officer

Date Icon Publish Date

George Thomas Summerlin of Louisiana
Appointed from Louisiana, Cadet, United States Military Academy, 15 June 1892 (59)
Additional Second Lieutenant, 6th U. S. Cavlary, 12 June 1896
Second Lieutenant, 8th U. S. Cavalry, 5 January 1897
Captain and Adjutant, 32nd U. S. Volunteer Infantry, 5 July 1899
Honorably discharged from the vcolunteer service, 1 September 1900
First Lieutenant, 4th U. S. Cavalry, 18 January 1901
Captain, 10th U. S. Cavalry, 8 December 1902
Transferred to the 5th U. S. Cavalry, 24 March 1903
Resigned 17 May 1903


Captain George Thomas Summerlin, younger brother of John W. Summerlin, was burn at Rayville in 1872, was educated in the Louisiana State University and graduated from the West Point Military Academy in 1896 as Cadet Captain of his Class.

He participated in the Porto Rican expedition during the Spanish-American war, and on the staff of General Swann was in the Philippines as captain of a regiment of volunteers.

He resigned as captain of cavalry in 1903, and in 1909 was appointed a clerk of the Department of State at Washington, and served as Second Secretary of the embassy at Tokyo, Japan, in 1910, as Second Secretary of the legation at Peking, from 1911 to 1914; as Secretary of the Legation at Santiago, Chile, during 1914-1915, and early in 1917 was assigned to duty as Secretary of the Embassy in Mexico, and early in 1918 was appointed Counsellor of the Embassy.  In January, 1919, he was made Charge d'affairs at Mexico City and handled many great and delicate responsibilities during the unbalanced state of affairs between Mexico and the United States.  He served as Counsellor of the Embassy at Rome
and is a thoroughly trained diplomat. Recently he was appointed by President Coolidge as Minister to Honduras.


Monday, Sep. 23, 1929

Work Done. Last week the Senate of the U.S.:

Confirmed the nomination of Theodore Roosevelt Jr., to be Governor of Porto Rico, of John Work Garrett to be Ambassador to Italy, of Gerrit John Diekema and George Thomas Summerlin to be Ministers to the Netherlands and to Venezuela, respectively.


1945: Special Assistant to the Secretary and Chief of Protocol George T. Summerlin


Title:  Chief of the Division of Protocol
Name:  George T. Summerlin
State of Residency:  Louisiana
Career Foreign Service Officer
Appointment:  July 29, 1937
Entry on Duty:  July 29, 1938
Termination of Appointment:  Promoted to Special Assistant to the Secretary and Chief of Protocol, January 15, 1944.

SUMMERLIN, GEORGE T
CAPT 5TH CAV USA

  • DATE OF BIRTH: 11/11/1872
  • DATE OF DEATH: 07/01/1947
  • BURIED AT: SECTION 6  SITE 9681
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

SUMMERLIN, GEORGE T JR
CAPT INFTY RES ACTIVE DUTY

  • DATE OF DEATH: 10/19/1934
  • BURIED AT: SECTION 6  SITE 9681
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

SUMMERLIN, JOHN V
1ST LT SCU 1927 PRESIDIO OF SAN FRAN CALIF

  • DATE OF DEATH: 01/21/1943
  • BURIED AT: SECTION 6  SITE 9681-A
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

gtsummerlin-1204

gtsummerlinjr-1204

Leave a Reply

Your email address will not be published.