James Patrick McGranery – Captain, United States Army Member of Congress Attorney General of the United States

Date Icon Publish Date

Born in Philadelphia, on July 8, 1895.

He served as a Member of Congress from Pennsylvnia from January 3, 1937 until November 17, 1943 when he resigned to become Assistant to the Attorney General, where he served until October 9, 1946.

In the latter month, he was sworn in as Chief Judge for the Eastern District of Pennsylvania in which capacity he served until May 26, 1952, when he resigned in order to accept appointment as Attorney General of the United States, and office he held until May 27, 1952.

He returned to the general practice of law in Washington, D.C.

He died in Palm Beach, Florida, on December 23, 1962 and was buried in Section 15 of Arlington National Cemetery.

Courtesy of the U.S. House of Representatives:

McGRANERY, James Patrick, a Representative from Pennsylvania; born in Philadelphia, Pa., July 8, 1895; attended the parochial schools and Maher Preparatory School, Philadelphia, Pa.; during the First World War served as observation pilot in the United States Air Force and as adjutant in the One Hundred and Eleventh Infantry 1917-1919; was graduated from the law department of Temple University, Philadelphia, Pa., in 1928; was admitted to the bar the same year and commenced practice in Philadelphia, Pa.; admitted to practice before the United States Supreme Court in 1939; member of the Democratic State committee 1928-1932; unsuccessful candidate for election as district attorney of Philadelphia in 1931 and for election to the Seventy-fourth Congress in 1934; served as chairman of the Registration Commission of the city of Philadelphia in 1935; elected as a Democrat to the Seventy-fifth and to the three succeeding Congresses and served from January 3, 1937, until his resignation on November 17, 1943, to become the assistant to the Attorney General at Washington, D.C., and served until October  9, 1946, at which time he was sworn in as a United States district judge for the eastern district of Pennsylvania, in which capacity he served until May 26, 1952, when he resigned to accept an appointment as Attorney General of the United States, which office he held from May 27, 1952, until January 20, 1953; returned to the general practice of law in Washington, D.C., in 1954; died in Palm Beach, Fla., December 23, 1962; interment in Arlington National Cemetery, Fort Myer, Va.

jpmcgranery-001

jpmcgranery-002

jpmcgranery-003

jpmcgranery-004

jpmcgranery-gavesite-photo-october-2007-001

jpmcgranery-gravesite-photo-october-2007-002

jpmcgranery-gravesite-section15-062803

Leave a Reply

Your email address will not be published.