Louis Dreller Rear Admiral, United States Navy

Date Icon Publish Date

Courtesy of the United States Navy:

Louis Dreller was born in Portsmouth, New Hampshire on 6 March 1897. He graduated from the University of New Hampshire in June 1918, and was simultaneously commissioned an Ensign in the U.S. Navy for Engineering Duty Only.

He received temporary promotion to Lieutenant junior grade during World War I, was commissioned in that rank as of July 1, 1920, and subsequently progressed through the grades to Rear Admiral to date from July 14, 1943. His transfer to the Retired List in that rank became effective 1 July 1951.

Admiral Dreller died in 1970 and was buried with full military honors in Arlington National Cemetery.


Courtesy of Seymour “Sy” Brody

Rear Admiral Louis Dreller was a veteran and hero of World Wars I and II. In June 1918, he was commissioned a lieutenant Junior grade) in World War I and he was assigned for engineering duty. After the war, he remained in the Navy and rapidly rose through the ranks to become a rear admiral in 1943. In World War 11, he saw action as a member of the staff of Commander Amphibious Force, Pacific (April 10 to May 7, 1942).

Returning to the United States, he reported to Headquarters, Fourth Naval District, Philadelphia, designing destroyers which were built there for the Brazilian Navy. Admiral Dreller was recognized for his services for many assignment by being awarded the Legion of Merit.

louis-dreller-gravesite-photo-01

Leave a Reply

Your email address will not be published.