Nathan Crook Twining – Rear Admiral, United States Navy

Date Icon Publish Date

Nathan Crook Twining (17 January 1869 – 4 July 1924) was an Admiral of the United States Navy.

Twining was born on 17 January 1869 at Boscobel, Wisconsin. He was appointed a Naval Cadet in 1885 and graduated from the United States Naval Academy on 7 June 1889.

During the Spanish-American War, he served in Iowa (BB-4) in Cuban waters and later was executive officer of Kearsarge (BB-5) when that ship circumnavigated the globe with the “Great White Fleet.”

He commanded Tacoma (C-18) during the bombardment of Vera Cruz, Mexico in 1914. During World War I, he served as Chief of Staff for Admiral William Sims, Commander of Naval Forces in European waters, and was also a member of the Allied War Council. Rear Admiral Twining retired early in 1923 and died on 4 July 1924 at Nantucket, Massachusetts.

TWINING, NATHAN CROOK

  • REAR ADM US NAVY
  • DATE OF DEATH: 07/04/1924
  • BURIED AT: SECTION 4  SITE 2892
  • ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

nctwining-120304

Leave a Reply

Your email address will not be published.