Olin Earl Teague – Colonel, United States Army

Date Icon Publish Date

Member of Congress

Courtesy of the U.S. House of Representatives:

Representative from Texas; born in Woodward, Woodward County, Oklahoma, April 6, 1910; attended elementary and high school in Mena, Arkansas; B.A., Texas Agricultural and Mechanical College at College Station, 1932; employed in the post office at College Station, Texas, 1932-1940; enlisted, on October 5, 1940, in the United States Army, being commissioned a First Lieutenant; commanded the First Battalion, Three Hundred and Fourteenth Infantry, Seventy-ninth Division; awarded the Silver Star with two clusters, Bronze Star, and the Purple Heart with two clusters; was discharged as a colonel at Walter Reed General Hospital September 6, 1946; elected as a Democrat to the Seventy-ninth Congress, by special election, August 24, 1946, to fill the vacancy caused by the resignation of Luther A. Johnson; reelected to the sixteen succeeding Congresses and served from August 24, 1946, until his resignation December 31, 1978; chairman, Select Committee on Education, Training, and Loan Programs of World War II Veterans (Eighty-first and Eighty-second Congresses), Committee on Veterans’ Affairs (Eighty-fourth through Ninety-second Congresses), Committee on Science and Astronautics (Ninety-third Congress), Committee on Science and Technology (Ninety-fourth and Ninety-fifth Congresses); was not a candidate for reelection in 1978 to the Ninety-sixth Congress; resided in Washington, D.C., until his death in Bethesda, Md., January 23, 1981; interment in Arlington National Cemetery.

TEAGUE, FREDDIE D

  • DATE OF BIRTH: 10/23/1910
  • DATE OF DEATH: 02/21/2004
  • DATE OF INTERMENT: 03/01/2004
  • BURIED AT: SECTION 30  SITE 434-LH
  • ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
  • WIFE OF TEAGUE, OLIN E  COL US ARMY

house

amer-mem

Leave a Reply

Your email address will not be published.