Richard Jaquelin Marshall – Major General, United States Army

Date Icon Publish Date

Born at Markham, Virginia, June 16, 1895, he was a student at Norfolk Acdemy, 1907-11, and graduated from the Virginia Military Institute in 1915, the Quartermaster School, 1927, the Command and General Staff School, 1934, Army Industrial College, 1935, the Army War College, 1936, and, finally, received an LLD degree from Washington and Lee College in 1949.

He was commissioned a Second Lieutenant, U.S. Army, November 28, 1916, and advanced through the grades to Major General, August 8, 1942.

He served in the 1st Division in World War I. He was Deputy Chief of Staff, Supreme Allied Headquarters, July 29, 1941; Deputy Chief of Staff, SWPA, 1941; Commanding General, Army Services of Supply, SWPA (South West Pacific Area), 1941; Chief of Staff, USAFFE, 1944; Deputy Chief of Staff, Army Forces in the Pacific, June 1945 and Chief of Staff later in 1945.

He retired from the Army in1946 and served as Superintendent of Virginia Military Institute, 1946-52.

During his career, he was awarded the Distinguished Service Cross, Distinguished Service Medal with 2 oak leaf clusters, the Silver Star, Legion of Merit, Distinguished Service Star of the Philippines with oak leaf cluster, Officer of the Legionof Honor of France, Grand Officer of Orange Nassau with Crossed Swords (Netherlands).

He resided in Fort Lauderdale, Florida, until his death on August 3, 1973. He was buried in Section 7 of Arlington National Cemetery, adjacent to the gravesite of his brother, Marine Corps Brigadier General St. Julien Ravenel Marshall.


Richard Jacqueline Marshall (June 16, 1895 – August 3, 1973) was a Major General in the US Army. He served in the 1st Division during World War I and became the Chief of Staff of Army Forces in the Pacific by the end of World War II.

Early Life:
Marshall was born in Markham, Virginia

Military Career:
1907 – 1911 — Attends Norfolk Academy
1915 — Graduates from the Virginia Military Institute
November 28, 1916 — commissioned as a 2nd Lieutenant
1927 — Graduates from the Quartermaster School
1934 — Graduates from the Command General Staff School
1935 — Graduates from the Army Industrial College
1936 — Graduates from the Army War College
December 1939 — Assistant Military Advisor to the Commonwealth Government, Manila, the Philippines, under General MacArthur
July 29, 1941 — becomes Deputy Chief of Staff, US Army Forces – Far East
December 1941 — promoted to Brigadier General
August 8, 1942 — promoted to Major General
1945 — Chief of Staff – Army Forces in the Pacific
1946 — retires from the Army
1946 – 1952 — Serves as superintendent of the Virginia Military Institute

Military Decorations
Distinguished Service Cross
Distinguished Service Medal with 2 Oak Leaf Clusters
Silver Star
Legion of Merit
Distinguished Service Star of the Philippines with Oak Leaf Cluster
Officer of the Legion of Honor of France
Grand Officer of Orange Nassau with Crossed Swords


Major General Richard Jaquelin Marshall

(1895 -1973)

Born at Markham, Virginia, June 16 he graduated from the Virginia Military Institute in 1915, the Quartermaster School, 1927, the Command and General Staff School, 1934, Army Industrial College, 1935, the Army War College, 1936, and, finally, received an LLD degree from Washington and Lee College in 1949.  He was commissioned a Second Lieutenant, U.S. Army, November 28, 1916, and advanced through the grades to Major General, August 8, 1942.

He served in the 1st Division in World War I. He was Deputy Chief of Staff, Supreme Allied Headquarters, July 29, 1941; Deputy Chief of Staff, SWPA, 1941; Commanding General, Army Services of Supply, SWPA (South West Pacific Area), 1941; Chief of Staff, USAFFE, 1944; Deputy Chief of Staff, Army Forces in the Pacific, June 1945 and Chief of Staff later in 1945.

He retired from the Army in 1946 and served as Superintendent of Virginia Military Institute, 1946-52.

He resided in Fort Lauderdale, Florida, until his death on August 3, 1973. He was buried in Section 7 of Arlington National Cemetery.

 


 

Richard Marshall

Richard Jaquelin Marshall (June 16, 1895 – August 3, 1973) was a Major General in the U.S. Army. He served in the 1st Division during World War I and became the Chief of Staff of Army Forces in the Pacific by the end of World War II.

Early Life
Marshall was born in Markham, Virginia

Military Career

1907 – 1911 — Attends Norfolk Academy
1915 — Graduates from the Virginia Military Institute
November 28, 1916 — commissioned as a 2nd Lieutenant
1927 — Graduates from the Quartermaster School
1934 — Graduates from the Command General Staff School
1935 — Graduates from the Army Industrial College
1936 — Graduates from the Army War College
December 1939 — Assistant Military Advisor to the Commonwealth Government, Manila, the Philippines, under General MacArthur
July 29, 1941 — becomes Deputy Chief of Staff, US Army Forces – Far East
December 1941 — promoted to Brigadier General
August 8, 1942 — promoted to Major General
1945 — Chief of Staff – Army Forces in the Pacific
1946 — retires from the Army
1946 – 1952 — Serves as superintendent of the Virginia Military Institute

Military Decorations

Distinguished Service Cross
Distinguished Service Medal with 2 Oak Leaf Clusters
Silver Star
Legion of Merit
Distinguished Service Star of the Philippines with Oak Leaf Cluster
Officer of the Legion of Honor of France
Grand Officer of Orange Nassau with Crossed Swords

Burial
Marshall is buried in Section 7 of Arlington National Cemetery.

rjmarshall-gravesite-photo-01

Leave a Reply

Your email address will not be published.