Wyburn Dwight Brown – Brigadier General, United States Army

Date Icon Publish Date

Wyburn Dwight Brown (1899-1981)

Born in Marion, South Carolina on June 23, 1899.

Commissioned in the Field Artillery from West Point in 1919. Instructor there 1924-1929, then Professor 1932-1936.  Graduated from Command and General Staff School in 1937. Instructor at the Field Artillery School 1937-1941.

With Operations Division at the War Department General Staff 1941-1942. Commanding General of 11th Airborne Division Artillery December 1942-March 1944. Brigadier General in February 1943. Commanding General of 33rd Field Artillery Brigade March 1944-January 1945.

Chief of the U.S. Military Mission to Colombia 1945-1946. Reverted to Colonel in July 1946. Retired in June 1951.  Decorations included the Bronze Star

Died on April 3, 1981

wdbrown-gravesite-photo-june-2007-001

Leave a Reply

Your email address will not be published.