Walter Stratton Anderson – Vice Admiral, United States Navy

Date Icon Publish Date

Walter Stratton Anderson (1881-1981). Born on October 4, 1881, in Carlinville, Illinois.

Graduated from Annapolis in 1903 and commissioned in 1905.

Post graduate study in naval ordnance 1906-1907. Gunnery officer, then Executive Officer aboard the Arizona in World War I.

Graduated from the Naval War College in 1921. Naval Attache in London 1934-1936. Rear Admiral in July 1936.  Commander of Cruiser Division Four 1937-1939. Director of naval intelligence 1939-1941.

Commander of battleships in the Pacific Fleet 1941-1942. President of the Naval Board of Inspection and Survey 1942- 1944. Commandant of 7th Naval District 1944-1945. Vice Admiral in April 1945.

Retired in March 1946.  Decorations included the Legion of Merit.  Died on October 24, 1981.

wsanderson-usna-photo-001 wsanderson-gravesite-photo-may-2007-001

ANDERSON, WALTER STRATTON

  • VA United States Navy
  • DATE OF BIRTH: 10/04/1881
  • DATE OF DEATH: 10/24/1981
  • BURIED AT: SECTION 1  SITE 1846
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

ANDERSON, VIRGINIA

  • DATE OF BIRTH: 06/22/1874
  • DATE OF DEATH: 07/15/1966
  • BURIED AT: SECTION 1  SITE 1846
    ARLINGTON NATIONAL CEMETERY
  • W/O WS ANDERSON, VA, USN

Leave a Reply

Your email address will not be published.