ANC Website Top BANNER 2
Roderick Random Allen
Major General, United States Army
Texas State Flag
Roderick Random Allen, (1894-1970) an army officer who served in three wars, the son of Jefferson Buffington and Emma (Albers) Allen, was born on January 29, 1894, in Marshall, Texas, and spent his youth in Palestine, Texas. He graduated from Texas A&M in 1915 with a bachelor of science degree in agriculture. In 1946 A&M granted him an honorary LL.D. degree. On April 25, 1917, he married Maydelle Campbell; the couple reared Nancy Campbell Allen and Gail Random Allen.

Allen was commissioned a Second Lieutenant, Sixteenth Cavalry, Regular Army, on November 29, 1916, and subsequently a First Lieutenant. He was stationed at Mercedes, Texas, on the Mexican border. He was transferred to the Third Cavalry in June 1917, was promoted to Captain on October 17, and served with the regiment in France in the American Expeditionary Force. His troop and squadron were on remount duty at six locations. From November 1917 to January 1918 Allen was an aerial observer, First Observation Squadron, Aviation Section, Signal Corps, in World War I. 

During the spring of 1919 he attended the University of Toulouse in France. In July 1919 he returned with the Third Cavalry to Fort Ethan Allen, Vermont. In 1919-21 and 1923 he rode 300-mile endurance tests in the United States Mounted Service. In 1920 Allen was an instructor, Texas National Guard, Dallas. In February 1921 he transferred to the Sixteenth Cavalry, Fort Sam Houston, San Antonio, and in October he moved to the Fourth United States Cavalry. He was a member of the Cavalry Engineer Rifle Team from 1921 to 1923.

Beginning in the 1920s Allen graduated from several advanced military schools. He attended the Cavalry School and was assigned (1923) to command Company A, Seventh Cavalry, Fort Bliss, and served as regimental adjutant. He graduated from the Command and General Staff School (1928), was promoted to Major on June 20, and was ordered to the Personnel Section (of which he became chief in 1930), Office of Chief of Cavalry, in Washington, D.C.

In 1929 he was Captain of the Cavalry Rifle and Pistol Team. He was an instructor at the Command and General Staff School (1932-34). He graduated from the Chemical Warfare School (1934), the Army War College (1935), and the Naval War College (1936). Allen was a staff officer, Plans and Training Division, War Department, from 1936 to 1940. He was promoted to Lieutenant Colonel on August 1, 1938.

During World War II he commanded various armored units. In July 1940 he was operations officer, First Armored Regiment, Fort Knox, Kentucky. In April he was transferred to the Third Armored Division, Camp Beauregard, Louisiana. He was promoted to Colonel, Army of the United States, on October 14, 1941, and took command of the Thirty-second Armored Regiment. Allen became chief of staff, Sixth Armored Division, in January 1942 and was promoted to Brigadier General, Army of the United States, on May 23. He commanded Combat Command A, Fourth Armored, and participated in maneuvers in Tennessee (1942) and California (1942-43). From October 1943 to September 1944 he commanded the Twentieth Armored Division at Camp Campbell, Kentucky. He was promoted to Major General, Army of the United States, on February 23, 1944. He commanded the Twelfth Armored Division in Europe from September 1944 to August 1945. The division was attached to the United States Seventh Army (in France), detached to the First French Army, then to the Third Army to spearhead the Twentieth Corps drive from Trier to the Rhine. His division accompanied the Twenty-first Corps into Austria. From August 1945 to February 1946 he commanded the First Armored in Germany, then was director of operations, plans, and training at European Theater headquarters. He was promoted to Colonel, regular army, on November 1, 1945, and to Brigadier General on January 24, 1948.

In the United States he served from October 1947 to April 1948 as director of intelligence, Army Ground Forces, Fort Monroe, Virginia. He was promoted to Major General on May 27, 1949. He commanded the Third Armored, Fort Knox, from 1948 to 1950. In July 1950, at the outbreak of the Korean War, he reported to Douglas MacArthur's headquarters, Far East Command, Tokyo, Japan. He was designated deputy chief of staff, Far East Command, deputy chief of staff, United Nations Command, and chief of staff, Korean Operations. From April 1951 to February 1952 Allen commanded the Sixteenth Corps, headquartered at Sendai, Japan. After being reassigned to the states, he commanded the Ninth Infantry Division, Fort Dix, from February to July 1952. At Dix, Allen briefly made national news when a House subcommittee on appropriations criticized his expenditures for kennels and dog runs for his fancy dogs (Samoyeds). His last assignment was as Commanding General, New England Sub-area, Boston Army Base, Fort Devens, Massachusetts.

He retired from the army on May 31, 1954, and resided in Washington, D.C., until his death, on February 1, 1970. He is buried in Arlington National Cemetery.

Allen received the Distinguished Service Medal, Silver Star Medal, Legion of Merit, Bronze Star Medal, Army Command Ribbon, Distinguished Marksman award, Officer Legion of Honor award, Croix de Guerre with Palm (French), Order of the White Lion and Victory, and War Cross (Czechoslovakia).


Born at Marshall, Texas, January 29, 1894, he received a B.S. degree from Texas A&M College, 1915; LLB degree, University of Toulouse, France, 1919; was a graduate of the Cavalry School, 1926; the Command and General Staff School, 1919; the Army War College, 1935 and the Naval War College, 1936.

He married Maydelle Campbell, April 25, 1917. He was commissioned a Second Lieutenant, 16th U.S. Cavalry, November 29, 1916 and advanced through the grades to Major General, October 29, 1944. 

He served as Captain, American Expeditionary Forces (AEF) in World War I, October 1917-July 1919; commander, Combat Command A, 4th Armored Division, April 1942-October 1943; Commanding General, 20th Armored Division, October 1943-September 1944; Commanding General, 12th Armored Division, September 1944-August 1945; Commanding General, 1st Armored Division, Germany, August 1945-February 1946; Director of Operations, Plans and Training for U.S. Forces, European Command, 1945-47; Director of Intelligence, Army Ground Forces, 1947-48; Commanding General, 3rd Armored Division, Fort Knox, Kentucky, 1948-50; Deputy Chief of Staff, General Headquarters, Far East Command, Japan, and Chief of Staff for Korean Operations, 1950-51; Commanding General, XVI Corps, Japan, 1951-52; Commanding General, 9th Infantry Division, February-July 1953; Commanding General, New England Sub-Area and Boston Army Base and Fort Devens, Massachusetts, July 1952 until his retirement in 1954. 

He died in March 1970 and was buried in Section 1 of Arlington National Cemetery. His wife, Maydelle Campbell Allen, is buried with him.

RR Allen Gravesite PHOTO
Photo Courtesy of Russell C. Jacobs, January 2006



ALLEN, RODERICK R
 Major General, United States Army
DATE OF BIRTH: 01/29/1894
DATE OF DEATH: 02/01/1970
BURIED AT: SECTION 1  SITE 145-K
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

ALLEN, MAYDELLA W/O RODERICK
DATE OF BIRTH: 07/14/1891
DATE OF DEATH: 08/15/1967
BURIED AT: SECTION 1  SITE 145K
ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

RR Allen PHOTO



Updated: 4 November 2000 Updated: 13 February 2003  Updated: 14 May 2005 Updated: 29 October 2005
Updated: 27 January 2006
Distingusihed Service Medal
 
 
 

Silver Star Medal
 
 
 

Legion of Merit
 
 
 

Bronze Star Medal